Alarm Sistemleri

 

Alarm sistemleri, önce kablolu ve kablosuz alarm sistemleri diye ikiye ayrılır, daha sonra hırsız, yangın, gaz ve su baskını alarm sistemleri olarak çeşitlendirilir. Alarm sistemleri günümüzde güvenlik sektöründe olmazsa olmazlardandır. Piyasada en çok tutulan alarm sistemi markaları; DSC, Paradox, Crow, Teknim, Desi, ve Jablotron'dur. Dünya da en çok tutulan markaların başında gelir bu büyük firmalar. Türkiye'de de durum aynı. Aralarından iki tanesinin tamamı Türk mühendisler tarafından geliştirilmişlerdir. Bunlar Teknim ve Desi'dir. İkisininde fabrikası İstanbul'dadır.

Alarm sistemleri, konusunda bu kadar marka varken hangini seçmeliyiz sorusuna yanıt aramaya çalışalım. Öncelikle karar vermemiz gereken ilk etken kablolu mu yoksa kablosuz sistem mi kurduracağız ona karar vermeliyiz. Bundan iki üç sene önce sorsaydınız, eski sistemlerde kablosuz teknolojisi çok gelişmediğinden kesinlikle kablolu sistemler kurdurun derdim. Fakat günümüz teknolojisinde  kablosuz sistemler de en az kablolu sistemler kadar düzgün ve hatasız çalışmaktadır.

 

Kablosuz Alarm Sistemleri

Kablosuz alarm sistemleri, adı üzerinde kablosuzdur fakat burada kablosuz derken sistemin komple kablosuz olduğu anlamına gelmiyor, bu tür sistemlerde yalnızca kumanda, dedektör ve kontaklar kablosuzdur ki esasında alarm sistemlerinde kabloyu gösteren ve en çok kablo kullanan bu dedektörlerdir.

Kablosuz Alarm Sistemleri, kablo çekilmesi gereken yerler, panele 220V verilirken, panele telefon hattı girerken birde panelden sirene kablo çekmeliyiz, sirenlerinde kablosuzları var fakat önermiyoruz. Birincisi çok pahalı ikincisi de zaten siren kablosuz dahi olsa ona 220V enerji çekilmesi gerekli, o kadar 220 çekene kadar panelden bir kablo çekerim elektrikte tetikte aynı kablodan gitmiş olur.

Kablosuz alarm sistemlerin, dediğimiz gibi kumanda, dedektör ve manyetik kontaklar kablosuzdur. Burada dikkat etmemiz gereken en önemli konu alarm panellerinde yada dedektörlerin üzerinde pil göstergelerinin olmasıdır. Gösterge olmayan ya da sinyal vermeyen alarm sistemlerini kesinlikle tercih etmeyiniz. Pilleri sürekli olarak kontrol edemezsiniz. Bazı markalarda bu gösterge var iken bazı markalarda yoktur. Bu dedektörlerin üzerindeki piller ortalama ikişer sene gitmektedir. Birinin pili azaldığında komple sistemde bulunan tüm pilleri, panel aküsü ve siren aküsü ile birlikte  değiştirmenizi öneririm. Ortalama iki senede bir yapacağınız bu işlemle alarm sisteminizi daha verimli halde kullanabilirsiniz. Kablosuz alarm sistemlerinde en iyi markaların başında Jablotron ve DSC gelmektedir. Fakat bu iki markanın fiyatlarının diğer alarm markalarına göre çok yüksek olmasından dolayı bir çok ucuz marka türemiştir. Şunu da belirtmek isterim, Türk Markası DESİ Alarm Sistemlerinin de bu iki markadan kalır yanı yok. Diğer Çin işi ve diğer tüm markalar kablosuz sistemlerde başarısız. Yüzlerce kurulum yapmış biri olarak size gururla tavsiye edebilirim Desi Alarmı.

Kablolu alarm sistemlerinde ise tek fark, kumanda, dedektör ve manyetik kontaklara kablo çekilmesi ve bölge tanımlamalarıdır. Önümüzdeki üç beş sene içinde kablosuz sistemlerin fiyatları ucuzladıkça kablolu sistemler artık kullanılmayacak duruma gelecektir.  

Alarm sistemlerinde bir diğer konu ise Alarm Haber Alma Merkezleri ve aylık ödemeli sistemlerdir. Biz firma olarak asla bu iki yolu da önermiyoruz. Alarm izleme merkezlerinin yaptığı hiç bir şey yoktur, AHM'lerin ayrı bir teknolojisi de yoktur, panel AHM'yi arar, merkezdeki personelde verilen sistemdeki telefon numarasını arayıp, müşteriye şifre sorar, daha sonra alarm aldıklarını ve onlardan kaynaklı mı diye sorarlar, neticesinde 155'i arayarak  polis çağırır vs. Yaptıkları tek şey aracılıktır, aracı bir kuruma neden boşuna para ödeyesiniz ki? Sistemin arama yapması Alarm Sistemlerinin üzerinde bulunan telefon kartlarının özelliğidir. Bu kartlara telefon hattı girilir, daha sonra aranacak numaralar programlanır. Haber alma merkezi yerine kendi numaranızı ve yakınlarınızın numarasını programlatın alarma, alarm anında sizleri arasın, siz de 155'i arayarak polis çağırabilirsiniz. Alarm izleme merkezlerine boşa para ödemeyin.

Aylık ödemeli sistemlerde de ürüne para vermezsiniz, daha doğrusu para vermediğinizi sanarsınız, firmalar alarm izleme merkezine sizi abone yaparlar, her ay fatura keserler, alarmı da sözde ücretsiz kurarlar, yalnız bu ödeme işlemi siz bu sistemi kullandığınız sürece devam eder, sürekli ödersiniz. Bu tür sözleşmelerle iş yapmayın, alarm sistemini kendiniz kurdurun, peşin verin parasını ya da bir çok firma kredi kartına taksitle alarm kurulumları yapmaktadır. Bu şekilde alacağınız bir alarm sistemi size çok daha ucuza gelecektir. Alarm izleme merkezine ödeyeceğiniz bir yıllık ücret ile siz bu sistemi komple satın alabilirsiniz.