ip kamera sistemleri izmir

 

IP Kamera ile Analog Kameranın farkı nelerdir? Nerelerde Kullanılır? 

ip kamera sistemleri tam olarak; CCTV sistemler ile bilgisayar teknolojilerinin mükemmel uyumu ile birlikte çalışan, gelişmiş, yüksek çözünürlüklü kameralardır.

Bu kameralar adı üzerinde bir ip’ye sahip, içinde kendi yazılımı gömülü olan kameralardır. Analog kameraların aksine görüntüyü CCTV kablo ile düz bir sinyal olarak değil, Cat6 Kablo ile data olarak gönderirler.

                                                                 

ip kamera sistemleri, kamera çözünürlükleri mega piksel cinsinden ifade edilir ki analog kameralarda bunun karşılığı TVL’dir. Mega piksel çözünürlük yalnızca ip kameralarda mevcuttur. Bunu özellikle yazıyorum çünkü piyasadaki bir çok firma;  analog kamera satarken HD Görüntü, mega piksel lens, mega piksel çözünürlük gibi ifadeler kullanıyorlar, bu yalana kanmayın. Analog kameralarda mega piksel diye bir terim olamaz. Bunu fiyatlarından da anlayabilirsiniz, uygun bir ip kamera sistemi 2500 TL civarlarında gezmektedir.

İp kameralar gelişmiş tarama özelliğin sahiptirler. Bu özellikte yalnız ip kameralara mahsustur. Gelişmiş tarama yani “progressive scan”  en çok hareketli anlardaki görüntüleri yakalamakta kullanılırlar, progressive scan teknolojisinde tüm görüntü tek bir kareden sağlandığından çok net bir görüntü elde edilir. Aşağıdaki örnekte Analog kamera ile ip kameranın hareket anında durdurulan bir görüntünün farkını net bir şekilde görebilirsiniz. Görüntüyü durdurduğunuzda ya da geri sardığınızda anlık değişmeleri net olarak görürsünüz. Oysa analog kameralarda görüntüyü durdurduğunuzda görüntüyü bulanık görörsünüz, net bir fotoğraf çekemezsiniz.

                                                            

POE (Power Over Ethernet) özelliği sayesinde, aynı kablo üzerinden hep veri hem de enerji gönderilir. Bu sayede ekstradan bir enerji ye gerek duymazlar. Aynı teknoloji PTZ kameralar içinde geçerlidir. Tek bir kablodan, veri, enerji ve yön hareketlerini kumanda edebilir, fazla kablo maliyetinden ve pisliğinden kurtulabilirsiniz. Yalnız 150 metreden uzun mesefalerde poe özelliğinden yararlanamayız. Uzun mesafelerde ise kameraya en yakın noktadan 220V enerji kablosu çekip, adaptör yardımı ile kameramıza enerjisini verebiliriz.

IP kameraların bir çok modelinde bütünleşmiş (entegre) mikrofon sayesinde dijital olarak görüntü ile sesi birleştirip kaydedebilirler. Bu özellik kullanılacak sistemlerde hardiski biraz daha büyük seçmeliyiz, çünkü boyut olarak yalnız görüntü ile görüntü+ses arasında ciddi farklar  vardır. 

ip kamera sistemleri gerçek ve verimli dijital yakınlaştırma (zoom) sayesinde görüntü kayıplarını çok aza indirgerler. Eski sistemlerde görüntüde çok sayıda dönüşümler olduğundan görüntüde kayıplar oluşurdu, görüntü kalitesi giderdi, eski tip analog sistemlerde görüntü sinyale dönüştürüldükten sonra DVR kayıt cihazına taşınır ve burada sinyal şeklinde gelen görüntü tekrar dijitalleştirilerek kaydedilirdi. IP sistemlerde görüntü sadece bir kez kamera tarafından dijitalleştirilir ve data, sinyal olarak değil, dijital veri olarak gönderilir. Bu sayede görüntü formatı hiç ellenmeden direkt olarak kayıt cihazına aktarılır, görüntü kaybımız hiç olmaz, net ve temiz bir görüntü elde ederiz.

Mevcut sisteme kamera ekleneceği zaman kayıt cihazı eklemek yada yenilemek gerekmez, eski tip analog sistemlerde DVR kayıt cihazları; 4,8,16 girişliydi, bu yüzden sisteme ek yaptırmak çok maliyetli ve zahmetliydi, her kameradan bir kablo geldiğinden baştan kameradan kayıt cihazına kadar kablo çekilmesi gerekirdi. Oysa ki bu yeni teknolojide NVR kayıt cihazlarında yazılım üzerinden yeni bir kamera tanımlamanız ve kameraya ip adresi vermeniz yeterli olacaktır ve buna ek olarak kameradan NVR kayıt cihazına kadar kablo çekmeye de gerek yoktur, kameraya en yakın ağınıza CAT5 veya CAT6 kablo ile bağlantı yapmanız yeterli olacaktır.