İzmir Yangın Alarm Sistemleri

 

izmir yangın güvenlik, yangın sistemi izmir, kablosuz yangın alarmı izmir, kablosuz duman dedektörü izmir, yangın sistemi fiyatı 1250 tl, elektronik yangın alarmı, yangın algılama sistemleri satış ve montajı, yangın paneli, merkezi sistem yangın alarmı, itfaiye onaylı alarm, elektronik güvenlik, acil durum yönlendirme, acil durum lehvaları

Yangın Alarm Sistemleri uzman kişiler ve işin ehli profesyoneller tarafından kurulmalıdır. Kullanılan kablolar ısıya dayanıklı olmalıdır. Kablo kesitleri en az 1mm olmalıdır. Yönetmeliğin en önemli şartı budur. Bunun yanında istenilen ikinci en önemli şart ise kapı çıkışlarına acil durum aydınlatmaları ve kırılabilir alarm ikaz butonlarıdır. Bunları her kapı giriş ve çıkışına koymalıyız.

Yangın sistemlerinin periyodik bakımları ve temizliği çok önemlidir. Özellikle fabrika ortamlarında çok fazla kir ve toza maruz kaldıklarından sistem duman ve gaz algılamada sorun yaşatabilir ki bu da istenmeyen sonuçlar doğurur.

İZMİR YANGIN ALARM SİSTEMLERİ ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Sistem adresli ve adressiz ile kablolu ve kablosuz olarak seçeneklere ayrılır.

En çok tercih edilen sistem ise adresli ve kablolu olan sistemlerdir. Adresli sistemlerde her dedektörün bir numarası vardır. Yani adresi vardır da diyebiliriz. Yangın sisteminde tüm dedektörlerin takıldığı yerler kroki üzerinden şema yapılır ve bu şema üzerinden hangi dedektörün nerede olduğu önceden bilinir. Sistemin olası bir duman veya gaz algıladığı zaman hem dedektörün üzerinde led ışık yanıp süner hem de panelden hangi dedektör yanıyor ise onun numarası yazar ki olaya nokta atışı yaparak en hızlı şekilde müdahale edilir.

Yangın alarm sistemlerinde ki en önemli unsurlardan biri de ikaz düğmeleri ve flaşörlerin yerlerinin doğru olmasıdır. Yönetmelikte tüm kapı ve çıkışlara kırılabilir yangın ikaz düğmelerinin koyulması gerektiği yazmaktadır. İş yerindeki tüm kapı ve çıkışların başlarına bu düğmeler yerleştirilmelidir. Düğmelerin ısıya dayanıklı olması ve sert plastikten olması gerekir. Yangın alarm sirenlerinin ise herkesin duyabileceği koridor ve hollere konuşlandırılması gerekir.

 

KABLOSUZ YANGIN ALARM SİSTEMLERİ KABLOSUZ YANGIN DUMANA DEDEKTÖRLERİ

Yangın alarm sistemleri kablosuz olarakta üretilmektedir. Buna uygun olan kablosuz duman dedektörleri de vardır fakat en çok tercih edilen sistemler kablolu ve ısıya dayanıklı tesisata sahip olan sistemlerdir.

Yangın algılama sistemlerini aynı zamanda alarm sistemi olarak kullanılabilir. Alarm Sistemi ile senkronize çalıştığından sistem iş yeri kadar evler içinde uygundur. Hırsız Alarm sistemi, Yangın Alarm Sistemi ile beraber çalıştığında bunlara tüm alarm sistemlerinde kullanılan dedektörler ile beraber çalıştırabiliriz. Işın bariyerleri, Pır hareket dedektörleri, optik duman dedektörleri, su baskın ikaz dedektörleri, ısı artış dedektörleri, manyetik kapı ve pencere kontağı gibi bir çok sistemler uyumlu çalışmaktadır.

Sistem alarm anında size telefon ile ulaşır ve haber verir. Dilerseniz alarm haber alma merkezlerine üyelik yapıp, alarm anında polis, jandarma ve itfaiye anında yönlendirilebilir.

 

Yangın alarm sistemlerinde kesinlikle şart koşulan acil durum aydınlatma sistemleridir. Bu sistemler elektrik kesildiği an devreye girerek, dışarıdan enerji ihtiyacı duymadan çevreyi aydınlatabilmektedirler. Günümüzde gelişen teknoloji ile beraber acil durum aydınlatmalarında led teknolojisi kullanılarak 6 saate kadar enerjisiz aydınlatma sağlanabilmektedir. Acil durum aydınlatmalarının en önemli özelliği kuru tip akü kullanmalıdır. Kuru tip aküler bakım gerektirmediğinden ve kullanım ömürlerinin çok uzun olduğundan dolayı en çok tercih edilen akü sistemleridir.

Yangın Alarm Sisteminin fiyatını etkileyen unsurlar aşağıdaki gibidir.

 Sistemde kullanılan optik dedektör sayısı ve bu dedektörlerin kalitesi

 Kullanılan yangın alarmı kablolarının kalitesi 
Sistem kurulumu yapan firmanın maliyetleri ve kalitesi 
Yapılan işçiliğin kalitesi

Diğer kullanılan bağlantı ekipmanlarının kalitesi

 Tüm kurulumunu yaptığımız yangın algılama sistemleri TSE Belgeli ve yönetmeliklere uygundur ki ruhsat alırken ya da kontrollerde hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Yangın Alarm Sistemlerinde Kullanılan Ekipmanların Listesi

Yangın Algılama Alarm Sistemi Kontrol Paneli
Adresli Yangın Alarm Paneli / Konvansiyonel Yangın Alarm Paneli
Optik Duman Algılayıcı Dedektör
Isı Algılayıcı Dedektör
Sabit Sıcaklık Dedektörleri
Isı Artış Dedektörleri
Alev Dedektörleri
Işın Bariyerleri
Kır Bas Yangın Butonları
Yangın Sirenleri

Örnek Yangın Alarm Sistemi Projesi

 

 

 

Küçük ve orta ölçekli uygulamalar için ekonomik çözümler sunan, modern dış görünüme sahip ve yüzey montaj tekniği ile üretilen konvansiyonel sistem yangın alarm santralleridir.

EN 54-2 ve EN 54-4 standartlarına uygun

Özel kabin kullanımı ile 256 bölgeye kadar genişleme özelliği

Hafızada tutulan olay kayıtlarının RS-485 portu üzerinden bilgisayar programı ile alınması

24V DC 1,5A gücündeki harici güç kaynakları veya 230V AC 50 Hz besleme ile çalışabilen model seçenekleri

Tek tuşla tüm ledlerin test edilebilmesi

Bölge devre dışı ve siren devre dışı özelliği ile istenilen bölgelerin ve/veya siren çıkışının devre dışı bırakılabilmesi

 Bölge ve sirenlere gecikme atayabilme

PC ile haberleşme opsiyonu (Santral durumunu PC üzerinden izleme, santrale ‘reset’, ‘alarm’, ‘alarm iptal’ gibi komutları gönderebilme, bölge test ve devre dışı gibi özellikleri yürütebilme)

 1000 olaya kadar olay kayıtlarının hafızada tutulması

Hafızada tutulan olay kayıtlarının RS-485 portu üzerinden bilgisayar programı ile alınması

Bölge yangın LED’leri, bölge hata LED’leri ve piezoelektrik buzzer sayesinde bölgelerdeki yangın ve hata durumlarının izlenmesi

 

 

Maxlogic serisi akıllı adresli yangın alarm santralleri Maxlogic & Mavigard serisi akıllı adresli cihazlar ile uyumludur. EN54-2 ve EN54-4 standartlarına uygun tasarlanmıştır. VIP haberleşme protokolü ile üstün çalışma performansı sunan santraller, 16 çevrime kadar genişleyebilen modüler yapısı ile 2032 adres kapasitesi sunar. Maxlogic adresli santrallerde yüksek seviyede güvenilirlik için mikroişlemci teknolojisi kullanılmaktadır. Santral üzerindeki 240x64 ışık şiddeti ayarlanabilir grafik LCD ekran ile yangın alarmı ve hata bilgisi detaylı olarak gösterilir. Santral menüsü, serigrafisi ve Çevrim Yöneticisi (Loop Manager) yazılımı için 3 ayrı dil (Türkçe, İngilizce, Rusça) seçeneği vardır.
Adresli sistemde akıllı adresli dedektörler, akıllı adresli butonlar, çevrimden beslenebilir sirenler, akıllı adresli çevrimden beslemeli soket altı siren ve flaşörlü sirenler, saha kontrol modülleri ve akıllı adresli gaz dedektörleri; sebep sonuç senaryosunda çalışacak şekilde programlanabilir ve yangın otomasyonu yapılabilir. Ayrıca bina yönetim sistemleri ile akıllı adresli yangın algılama sisteminin Modbus protokolü üzerinden etkileşimli çalışması sağlanabilmektedir.

GENEL ÖZELLİKLER
 Kullanıcı dostu ve estetik tasarımı ile kolay kurulum ve kullanım
 4 adet programlanabilir uzaktan kontrol girişi
 Yangın alarmının 1,5 sn içinde algılanmasını sağlayan çevrim sorgulamasını kesme (interrupt) özelliği
 CAN protokolü ile 64 adete kadar santral ve tekrarlayıcı panelin network çalışabilmesi
 Santral menülerine giriş için gereken anahtar
 Süpervize edilmiş çevre elemanları (güç kaynağı, çevrim genişleme, printer…)
 Direkt santrale bağlanabilen giriş/ çıkış modülleri
 Giriş / çıkış cihazları için olay seçimi ve gelişmiş parametrik düzenleme seçenekleri
 Panel başına 1000 adet yangın senaryosu oluşturabilme
 Gece / gündüz çalışma modu, ön alarm ve kirlilik uyarısı
 Yangın alarmının öncelikli görüntülenmesi, yangın ve diğer tip olaylar için ayrı sorgulama butonları, olaylara göre kategorik sınıflandırma
 1000 adet programlanabilir bölge ve olay kaydı hafızası

 

ML-221XX serisi konvansiyonel yangın alarm santralleri, küçük, orta ve büyük ölçekli uygulamalar için nitelikli çözümler sunan, modern dış görünüme sahip, kullanımı kolay ve yüzey montaj teknolojisi ile üretilen konvansiyonel sistem yangın alarm santralleridir. 2, 4, 8, 16, 32, 40 ve 64 bölge seçenekleri mevcuttur. Her bölge girişine maksimum 32 adet konvansiyonel dedektör veya buton bağlanabilir. Santral üzerinde 2 adet siren çıkışı mevcuttur ve her bir siren çıkışına maksimum 8 adet flaşörlü veya 16 adet elektronik siren bağlanabilir. Bölge ve siren hatları süpervizedir. kısa devre ve hat kopuk durumlarına karşı izlenmektedir. Ayrıca yangın durumlarında çıkış vermek üzere 1 adet kuru kontak (enerjisiz) yangın rölesi ve hata durumlarında çıkış vermek üzere ise 1 adet kuru kontak (enerjisiz) hata rölesi bulunmaktadır. Kullanıcı isteğine bağlı olarak istenilen yangın bölgeleri veya siren çıkışları devre dışı bırakılabilir ve / veya sistemin tek kişiyle test edilebilmesi için test konumuna alınabilir. Ayrıca opsiyonel olarak kullanılabilen kartlar ile santrale birçok fonksiyonel özellik eklenebilir.
OPSİYONEL KARTLAR
MLY-2212 Haberleşme Kartı
• MGRP-64 Tekrarlayıcı panel ile 32 adede kadar network yapılmasına imkan verir.
• Bilgisayar programı yardımı ile santral konfigürasyonu yapılmasını sağlar.
• Bilgisayar programı kullanılarak santrale ‘Alarm’, ‘Alarm İptal’, Buzzer İptal’, ‘Hata’ ve ‘Reset’ komutlarının gönderilmesini sağlar.
MLY-2213 Olay Kaydı Kartı
• Santralde gerçekleşen olayların kaydını tutar, 1000 adet olay kaydı tutma hafızasına sahiptir.
• Olay kayıtlarının bilgisayar programından görülmesini sağlar.
• Bilgisayar programı yardımı ile santral konfigürasyonu yapılmasını sağlar.
• Bilgisayar programı kullanılarak santrale ‘Alarm’, ‘Alarm İptal’, Buzzer İptal’, ‘Hata’ ve ‘Reset’ komutlarının gönderilmesini sağlar.

MLY-2214 Haberleşme & Olay Kaydı Kartı
• MGRP-64 Tekrarlayıcı panel ile 32 adede kadar network yapılmasına imkan verir.
• Santralde gerçekleşen olayların kaydını tutar, 1000 adet olay kaydı tutma hafızasına sahiptir.
• Olay kayıtlarının bilgisayar programından görülmesini sağlar.
• Bilgisayar programı yardımı ile santral konfigürasyonu yapılmasını sağlar.
• Bilgisayar programı kullanılarak santrale ‘Alarm’, ‘Alarm İptal’, Buzzer İptal’, ‘Hata’ ve ‘Reset’ komutlarının gönderilmesini sağlar.
MLY-2210 / MLY-2215 / MLY-2217 Röle Kartı
• MLY-2210’da 8 adet, MLY-2215’te 4 adet ve MLY-2217’de ise 2 adet kuru kontak röle çıkışı vardır. Yangın bilgisi alınan bölgede bulunan röle çıkışını aktif eder.
• Röle çıkışları 30V DC’de 1 Amper çıkış gücüne sahiptir.
MLY-2211 / MLY-2216 / MLY-2218 Siren Kartı
• MLY-2211’de 8 adet, MLY-2216’da 4 adet ve MLY-2218’de ise 2 adet siren çıkışı vardır. Yangın bilgisi alınan bölgede bulunan siren çıkışını aktif eder.
• Her bir siren çıkışı 24V DC 100 mA çıkış gücüne sahiptir.
ÜRÜN ÖZELLİKLERİ
• EN 54-2 ve EN 54-4 standartlarına uygun
• 2, 4, 8, 16, 32, 40, 64 bölge seçeneği
• 2, 4, 8, 16 bölgeli modeller TSE, LPCB ve GOST sertifikasına sahip
• MGRP-64 tekrarlayıcı panel kullanarak 32 adede kadar tekrarlayıcı panel ve/veya yangın santralinden oluşan network yapısı
• Özel kabin kullanımı ile 256 bölgeye kadar genişleme özelliği
• 2 siren çıkışı, yangın alarm ve hata rölesi
• Bölge ve sirenlere gecikme atayabilme
• Bölge test özelliği ile tek kişiyle bölgelerin test edilebilmesi
• Bölge devre dışı ve siren devre dışı özelliği ile istenilen bölgelerin ve/veya siren çıkışının devre dışı bırakılabilmesi
• PC ile haberleşme opsiyonu (Santrale ‘reset’, ‘alarm’, ‘alarm iptal’ gibi komutları gönderebilme, bölge test ve devre dışı gibi özellikleri yürütebilme)
• 1000 olaya kadar olay kayıtlarının hafızada tutulması
• 2, 4 ve 8 bölgeli röle modülü (Bölgesel röle çıkışı sağlar)
• 2, 4 ve 8 bölgeli siren modülü (Bölgesel siren çıkışı sağlar)
• Hafızada tutulan olay kayıtlarının RS-485 portu üzerinden bilgisayar programı ile alınması
• Bölge yangın LED’leri, bölge hata LED’leri ve piezoelektrik buzzer sayesinde bölgelerdeki yangın ve hata durumlarının izlenmesi
• Ön paneldeki az sayıda buton ile kolay kullanım
• Tek tuşla tüm ledlerin test edilebilmesi
• Santrale üst ve arka yüzeyden kolaylıkla kablo girişi yapılabilmesi
• Yüzey montaj teknolojisi
• Estetik tasarım
• Üstün ve kararlı çalışma performansı

TEKNİK ÖZELLİKLER
Santral Modeli
ML-221XX
Besleme Gerilimi
230V AC 50 Hz (2A cam sigorta korumalı)
Akü
ML-22102, ML-22104, ML-22108, ML-22116: 2 x (12V 7Ah)
ML-22132, ML-22140, ML-22164: 2 x (12V 12Ah)
Bölge Sayısı
2, 4, 8, 16, 32, 40, 64
Bölge Çıkış Gerilimi
24V DC
Bölge Hat Sonu Direnci
6K8
Ağırlık
ML-22102, ML-22104, ML-22108, ML-22116: ~ 4,4 kg
ML-22132, ML-22140, ML-22164: ~ 20,4 kg
Gövde Malzemesi
Santral kutusu; 1,2mm DKP sac, Önyüz; 1,5mm DKP sac
Yüzey
Epoksi boya
Montaj Şekli
Yüzey montaj
Harici Besleme Çıkışı
24V DC 500mA
Hata Rölesi Çıkışı
30V DC 1A kuru kontak
Yangın Rölesi Çıkışı
30V DC 1A kuru kontak
Siren Çıkış Gerilimi
24V DC 500mA
Siren Hat Sonu Direnci
10K
Çalışma Sıcaklığı
(-10°C) - (+55°C)
Bağıl Nem
% 0-95 (yoğunlaşmamış)
Ebatlar
ML-22102, ML-22104, ML-22108, ML-22116: 300 x 400 x 100 mm
ML-22132, ML-22140, ML-22164: 800 x 520 x 145 mm
Standart Renk
Gri metal kutu, beyaz santral önyüzü
MODELLER
Kod
Açıklama
ML-22102
Maxlogic Konvansiyonel Yangın Alarm Santrali, 2 Bölge, 230V
ML-22104
Maxlogic Konvansiyonel Yangın Alarm Santrali, 4 Bölge, 230V
ML-22108
Maxlogic Konvansiyonel Yangın Alarm Santrali, 8 Bölge, 230V
ML-22116
Maxlogic Konvansiyonel Yangın Alarm Santrali, 16 Bölge, 230V
ML-22132
Maxlogic Konvansiyonel Yangın Alarm Santrali, 32 Bölge, 230V
ML-22140
Maxlogic Konvansiyonel Yangın Alarm Santrali, 40 Bölge, 230V
ML-22164
Maxlogic Konvansiyonel Yangın Alarm Santrali, 64 Bölge, 230V