IP Kamera Sistemleri

IP Kamera Sistemleri

IP kamera sistemi tam olarak; CCTV sistemler ile bilgisayar teknolojilerinin mükemmel uyumu ile birlikte çalışan, gelişmiş, yüksek çözünürlüklü kameralardır.

IP Kamera Sistemleri

IP Kamera ile Analog Kameranın farkı nelerdir? 

IP kamera sistemi tam olarak; CCTV sistemler ile bilgisayar teknolojilerinin mükemmel uyumu ile birlikte çalışan, gelişmiş, yüksek çözünürlüklü kameralardır.

Bu kameralar adı üzerinde bir ip’ye sahip, içinde kendi yazılımı gömülü olan kameralardır. Analog kameraların aksine görüntüyü CCTV kablo ile düz bir sinyal olarak değil, Cat6 Kablo ile data olarak gönderirler. Ayrıca tüm kameraların kendi arayüzleri vardır. Bu şu anlama geliyor, bu kameralar bize sadece görüntü sinyali vermezler, gelen dataları istediğimiz gibi programlayabiliriz. Çevreki diğer tüm makineler ile uyumlu hale getirebiliriz.

ip kamera sistemleri, kamera çözünürlükleri mega piksel cinsinden ifade edilir ki analog kameralarda bunun karşılığı TVL’dir. Mega piksel çözünürlük yalnızca ip kameralarda mevcuttur. Bunu özellikle yazıyorum çünkü piyasadaki bir çok firma;  analog kamera satarken HD Görüntü, mega piksel lens, mega piksel çözünürlük gibi ifadeler kullanıyorlar, bu yalana kanmayın. Analog kameralarda mega piksel diye bir terim olamaz. Bunu fiyatlarından da anlayabilirsiniz, uygun bir ip kamera sistemi 2500 TL civarlarında gezmektedir.

İp kameralar gelişmiş tarama özelliğin sahiptirler. Bu özellikte yalnız ip kameralara mahsustur. Gelişmiş tarama yani “progressive scan”  en çok hareketli anlardaki görüntüleri yakalamakta kullanılırlar, progressive scan teknolojisinde tüm görüntü tek bir kareden sağlandığından çok net bir görüntü elde edilir. Aşağıdaki örnekte Analog kamera ile ip kameranın hareket anında durdurulan bir görüntünün farkını net bir şekilde görebilirsiniz. Görüntüyü durdurduğunuzda ya da geri sardığınızda anlık değişmeleri net olarak görürsünüz. Oysa analog kameralarda görüntüyü durdurduğunuzda görüntüyü bulanık görörsünüz, net bir fotoğraf çekemezsiniz.

IP Kamera Hakkında Yanlış Bilinenler

Çoğu müşterimizin bize sorduğu ip kamera sistemi almazsak uzaktan vep telefonundan izleyebilir miyiz? Yada IP kamera sistemi kurdurmak istiyoruz fakat kurduracağımız yerde internet yok, kamera sistemi kurdurabilir miyiz? Öncelikle tüm kamera sistemlerini uzaktan cep telefonu yada bilgisyar ile izlemek mümkündür. Yani illa ip kamera olmasına gerek yoktur.  Diğer konu ise; ip kamera internet üzerinden çalışmaz, dolayısıyla çalışmak için internete gerek duymazlar. IP kameralar kendi lokal ip sistemi üzerinden çalışır. Ancak sistemi uzaktan izlemek ya da müdahale etmek istersek o zaman internet hattına ihtiyacımız olacaktır.

IP Kamera İle Analog Kamera                                                            

POE (Power Over Ethernet) özelliği sayesinde, aynı kablo üzerinden hep veri hem de enerji gönderilir. Bu sayede ekstradan bir enerji ye gerek duymazlar. Aynı teknoloji PTZ kameralar içinde geçerlidir. Tek bir kablodan, veri, enerji ve yön hareketlerini kumanda edebilir, fazla kablo maliyetinden ve pisliğinden kurtulabilirsiniz. Yalnız 150 metreden uzun mesefalerde poe özelliğinden yararlanamayız. Uzun mesafelerde ise kameraya en yakın noktadan 220V enerji kablosu çekip, adaptör yardımı ile kameramıza enerjisini verebiliriz.

IP kameraların bir çok modelinde bütünleşmiş (entegre) mikrofon sayesinde dijital olarak görüntü ile sesi birleştirip kaydedebilirler. Bu özellik kullanılacak sistemlerde hardiski biraz daha büyük seçmeliyiz, çünkü boyut olarak yalnız görüntü ile görüntü+ses arasında ciddi farklar  vardır. 

ip kamera sistemleri gerçek ve verimli dijital yakınlaştırma (zoom) sayesinde görüntü kayıplarını çok aza indirgerler. Eski sistemlerde görüntüde çok sayıda dönüşümler olduğundan görüntüde kayıplar oluşurdu, görüntü kalitesi giderdi, eski tip analog sistemlerde görüntü sinyale dönüştürüldükten sonra DVR kayıt cihazına taşınır ve burada sinyal şeklinde gelen görüntü tekrar dijitalleştirilerek kaydedilirdi. IP sistemlerde görüntü sadece bir kez kamera tarafından dijitalleştirilir ve data, sinyal olarak değil, dijital veri olarak gönderilir. Bu sayede görüntü formatı hiç ellenmeden direkt olarak kayıt cihazına aktarılır, görüntü kaybımız hiç olmaz, net ve temiz bir görüntü elde ederiz.

Mevcut sisteme kamera ekleneceği zaman kayıt cihazı eklemek yada yenilemek gerekmez, eski tip analog sistemlerde DVR kayıt cihazları; 4,8,16 girişliydi, bu yüzden sisteme ek yaptırmak çok maliyetli ve zahmetliydi, her kameradan bir kablo geldiğinden baştan kameradan kayıt cihazına kadar kablo çekilmesi gerekirdi. Oysa ki bu yeni teknolojide NVR kayıt cihazlarında yazılım üzerinden yeni bir kamera tanımlamanız ve kameraya ip adresi vermeniz yeterli olacaktır ve buna ek olarak kameradan NVR kayıt cihazına kadar kablo çekmeye de gerek yoktur, kameraya en yakın ağınıza CAT5 veya CAT6 kablo ile bağlantı yapmanız yeterli olacaktır.


https://www.youtube.com/watch?v=siikCMJQH9U

Blog

Dahua Kamera İzmir
Dahua kamera sistemlerin İzmir ve çevre illere kurumum ve montajını yapan en büyük firmalardan biriy...
Hilook Güvenlik Kamerası Sistemleri İzmir
Hilook güvenlik kamerası Dünya'nın en büyük üreticisi Hikvision markasının üretimi olup kendine ait ...
Neutron Güvenlik Sistemleri
Neutron Güvenlik Kamera Alarm Sistemleri İzmir...
Hikvision Kamera İzmir Özellikleri
Hikvision kamerasının amiral gemisi diye tabir edilen, en çok satılan, en çok tutulan ve en uygun fi...
Hikvision 5MP İzmir Güvenlik Kamera Sistemi
Hikvision 5MP Güvenlik Kamera Sistemi İzmir Montaj Dahil En Uygun Fiyat ve Uygun Ödeme Koşulları İle...
Hikvision 4 Kameralı Set İzmir
Hikvision markası, Çin menşeili olup Güvenlik Kamerası sektöründe Dünya'nın en büyük üreticisi konum...
Ajax Alarm Sistemleri
Ajax Alarm Sistemleri Ukrayna merkezli Avrupa'nın en büyük alarm sistemi tedarikçisidir. 2008 yılınd...
Dünya Devi Hikvision'da Artık Alarm Sistemi Konusunda Sahnede
Dünyanın en büyük güvenlik sistemi üreticisi olan Hikvision artık alarm sistemlerinde de kendi adınd...
Ev Kamera Sistemi
Ev Kamera Sistemi. Güvenlik Kamera Sistemlerini Yaşadığınız Ev, Villa ya da Arsalarınıza Kurdurup Ar...
Kablosuz Alarm Sistemleri
Kablosuz alarm sistemleri cep telefonlarınızdan kontrol edebilirsiniz hatta akıllı ev otomasyonu ola...
Kamera Kayıt Cihazı İzmir
Kamera Kayıt CihazıDVR Kayıt Cihazları Digital Video Recorder, DVR Kayıt Cihazını Uzak Bilgisayar v...
İzmir'de Kamera Sistemleri
Kameraların Hayatımızdaki Önemi, Gördüğünüz Tüm Kameralar Gerçekten Kayıt Alıyorlar, Son ...
Hangi Kamera Modelini Seçmeliyiz Box Bullet Dome ve Speed Dome Kamera Nedir?
Kamera Cinsleri Nelerdir? Box, Bullet, Dome ve Speed Dome Kamera Nedir? IP Kamera Nedir?...
AHD Kamera Sistemi İzmir
AHD Kamera Sistemi Nedir? IP Kamera Sistemleri Nelerdir ve En Önemlisi; Bunların Arasındaki Farklar ...
Cctv Kamera Sistemi Periyodik Bakımı
Cctv Kamera Sistemi Periyodik Bakımı Hakkında Bilinmesi ve Yapılması Gerekenler Nelerdir? CCTV Nedir...
Kamera Sistemleri Nasıl Çalışır?
Kamera sistemlerinin çalışma mantığı esasta çok basit görünsede birçok ayrıntıdan oluşmaktadır. Ben ...
IP Kamera Sistemleri
IP kamera sistemi tam olarak; CCTV sistemler ile bilgisayar teknolojilerinin mükemmel uyumu ile birl...
Alarm Sistemleri
Alarm sistemleri, önce kablolu ve kablosuz alarm sistemleri diye ikiye ayrılır, daha sonra hırsız, y...