ip kamera sistemleri izmir

ip kamera sistemleri izmir

IP Kamera sistemleri izmir analog kamaeralara göre daha fazla teknolojiye sahip akıllı ürünlerdir. IP kanera sistemlerinde bulunan tüm kameralar ve NVR kayıt cihazları ip tabanlı diğer tüm ürünler ile bire bir uyum için çalışmaktadırlar. Örneğin Access Pointler ile IP Kamera Sisteminizi kablosuz hale getirebilirsiniz. Tüm kameraların kendine özel ara yüzleri sayesinde dilediğiniz şekilde programlama ve yönlendirme yapabilirsiniz.

IP Kamera ile Analog Kameranın Farkı Nelerdir? 

IP kamera sistemi en basit şekilde açıklamak gerekirse bilgisayar teknolojilerinin mükemmel uyumu ile birlikte çalışan, gelişmiş, yüksek çözünürlüklü kameralardır.

Bu kameralar adı üzerinde bir ip’ye sahip, içinde kendi yazılımı gömülü olan kameralardır. Analog kameraların aksine görüntüyü CCTV kablo ile düz bir sinyal olarak değil, Cat6 Kablo ile data olarak gönderirler. Ayrıca tüm kameraların kendi arayüzleri vardır. Bu şu anlama geliyor, bu kameralar bize sadece görüntü sinyali vermezler, gelen dataları istediğimiz gibi programlayabiliriz. Çevreki diğer tüm makineler ile uyumlu hale getirebiliriz.

                                                                 

ip kamera sistemleri izmir

IP kamera sistemleri, kamera çözünürlükleri mega piksel cinsinden ifade edilir ki analog kameralarda bunun karşılığı TVL’dir. Mega piksel çözünürlük yalnızca ip kameralarda mevcuttur. Bunu özellikle yazıyorum çünkü piyasadaki bir çok firma;  analog kamera satarken HD Görüntü, mega piksel lens, mega piksel çözünürlük gibi ifadeler kullanıyorlar, bu yalana kanmayın. Analog kameralarda mega piksel diye bir terim olamaz. Bunu fiyatlarından da anlayabilirsiniz, uygun bir ip kamera sistemi 2500 TL civarlarında gezmektedir.

İp kameralar Gelişmiş Tarama Özelliğin Sahiptirler

Bu özellikte yalnız ip kameralara mahsustur. Gelişmiş tarama yani “progressive scan”  en çok hareketli anlardaki görüntüleri yakalamakta kullanılırlar, progressive scan teknolojisinde tüm görüntü tek bir kareden sağlandığından çok net bir görüntü elde edilir. Aşağıdaki örnekte Analog kamera ile ip kameranın hareket anında durdurulan bir görüntünün farkını net bir şekilde görebilirsiniz. Görüntüyü durdurduğunuzda ya da geri sardığınızda anlık değişmeleri net olarak görürsünüz. Oysa analog kameralarda görüntüyü durdurduğunuzda görüntüyü bulanık görörsünüz, net bir fotoğraf çekemezsiniz.

IP Kamera Hakkında Yanlış Bilinenler

Çoğu müşterimizin bize sorduğu ip kamera sistemi almazsak uzaktan vep telefonundan izleyebilir miyiz? Yada IP kamera sistemi kurdurmak istiyoruz fakat kurduracağımız yerde internet yok, kamera sistemi kurdurabilir miyiz? Öncelikle tüm kamera sistemlerini uzaktan cep telefonu yada bilgisyar ile izlemek mümkündür. Yani illa ip kamera olmasına gerek yoktur.  Diğer konu ise; ip kamera internet üzerinden çalışmaz, dolayısıyla çalışmak için internete gerek duymazlar. IP kameralar kendi lokal ip sistemi üzerinden çalışır. Ancak sistemi uzaktan izlemek ya da müdahale etmek istersek o zaman internet hattına ihtiyacımız olacaktır.

IP Kamera İle Analog Kamera 

ip kamera sistemleri izmir

 

Son yılların en gözde teknolojisi olan POE ile artık iki kablo çekme derdine son! POE (Power Over Ethernet) özelliği sayesinde, aynı kablo üzerinden hep veri hem de enerji gönderilir. Bu sayede ekstradan bir enerji ye gerek duymazlar. Aynı teknoloji bir çok Speed Dome PTZ kameralar içinde geçerlidir. Tek bir kablodan, veri, enerji ve yön hareketlerini kumanda edebilir, fazla kablo maliyetinden ve pisliğinden kurtulabilirsiniz. Yalnız 150 metreden uzun mesefalerde poe özelliğinden yararlanamayız. Poe özelliğinden yararlanmak için de ya kamera firmasının ürettiği kabloyu yada TSE sertifikalı tam bakır Data kablolarını tercih etmeliyiz, yoksa enerjiyi 30 metre zor gönderir. Çok uzun mesafelerde ise kameraya en yakın noktadan 220V enerji kablosu çekip, adaptör yardımı ile kameramıza enerjisini verebiliriz.

IP kameraların bir çok modelinde bütünleşmiş (entegre) mikrofon sayesinde dijital olarak görüntü ile sesi birleştirip kaydedebilirler. Bu özellik kullanılacak sistemlerde hardiski biraz daha büyük seçmeliyiz, çünkü boyut olarak yalnız görüntü ile görüntü+ses arasında ciddi farklar  vardır. 

IP kamera sistemleri gerçek ve verimli dijital yakınlaştırma (zoom) sayesinde görüntü kayıplarını çok aza indirgerler. Eski sistemlerde görüntüde çok sayıda dönüşümler olduğundan görüntüde kayıplar oluşurdu, görüntü kalitesi giderdi, eski tip analog sistemlerde görüntü sinyale dönüştürüldükten sonra DVR kayıt cihazına taşınır ve burada sinyal şeklinde gelen görüntü tekrar dijitalleştirilerek kaydedilirdi. IP sistemlerde görüntü sadece bir kez kamera tarafından dijitalleştirilir ve data, sinyal olarak değil, dijital veri olarak gönderilir. Bu sayede görüntü formatı hiç ellenmeden direkt olarak kayıt cihazına aktarılır, görüntü kaybımız hiç olmaz, net ve temiz bir görüntü elde ederiz.

Mevcut sisteme kamera ekleneceği zaman kayıt cihazı eklemek yada yenilemek gerekmez, eski tip analog sistemlerde DVR kayıt cihazları; 4,8,16 girişliydi, bu yüzden sisteme ek yaptırmak çok maliyetli ve zahmetliydi, her kameradan bir kablo geldiğinden baştan kameradan kayıt cihazına kadar kablo çekilmesi gerekirdi. Oysa ki bu yeni teknolojide NVR kayıt cihazlarında yazılım üzerinden yeni bir kamera tanımlamanız ve kameraya ip adresi vermeniz yeterli olacaktır ve buna ek olarak kameradan NVR kayıt cihazına kadar kablo çekmeye de gerek yoktur, kameraya en yakın ağınıza CAT5 veya CAT6 kablo ile bağlantı yapmanız yeterli olacaktır.

IP Kamera Sistemleri izmir

İp kamera sistemi izmir firması olarak size ip kamera sistemleri izmir hakkında birkaç bilgi paylaşmanın faydalı olacağını düşünmekteyiz. Bu amaçla, size ip kamera sistemi izmir firması olarak ip kamera nedir, nasıl çalışır ve avantajları nelerdir bunlardan bahsedeceğiz.

IP Kamera Nedir?

 IP kamera (diğer adıyla İnternet Protokolü CCTV kamera), gözetim için kullanılan ve kaydettiği verileri depolamak için internet tabanlı bir ağ bağlantısı kullanan bir tür dijital video kameradır.

 IP kameralar hem evde hem de işte güvenlik gözetimini gerçekleştirmenin en iyi yöntemi haline geldi. Geleneksel analog CCTV sistemlerinden daha ucuz, daha çok yönlü ve kurulumu daha basit olan teknoloji, küçük bir sistemin birkaç yüz lira kadar az bir fiyata kurulabileceği bir noktaya kadar ilerleyecek ve bir dizi yardımcı program ve özellik ile sadece birkaç yıl önce düşünülemezdi.

 Tipik bir web kamerası ile aynı şekilde çalışırlar, ancak ortalama Skype görüşmenizde kullanılan kameradan çok daha çok yönlü ve güçlüdürler! Tek bir sisteme ihtiyacınız olduğu kadar çok kamera kurabilir ve dijital doğaları nedeniyle hem veri gönderip almasını sağlayabilirsiniz, yani ihtiyaçlarınıza tam olarak uyan gerçekten 'akıllı' bir güvenlik sistemine sahip olabilirsiniz.

 Kameralar genellikle bir NVR'ye (ağ video kaydedici) bir ağ kablosu veya kablosuz bir bağlantı yoluyla bağlanır, bu da sistemin merkezi hub'ı görevi görür ve hem verilerin depolanmasını hem de diğer yardımcı programların bir dizisini kolaylaştırır. Bununla birlikte, daha küçük sistemler için, kameralar dahili flash belleği (SD bellek kartı ile) kullanabilir, bu da çözümü ihtiyaçlarınıza göre kolayca ölçeklendirebileceğiniz anlamına gelir.

IP Kamera Nasıl Çalışır?

 İnternet kamerası, görüntüleri dijital kameralarla aynı şekilde yakalar. Onu farklı kılan, dosyaları sıkıştırma ve bir ağ üzerinden iletme yeteneğidir. Bir binada ağ varsa, ağ kameralarını kurmak için gerekli altyapı zaten mevcuttur. Bir veya birkaç kamera eklenirse, kullanıcı kendi kontrol arabirimi ve depolama ortamına sahip merkezi olmayan bir ağ kamerası kullanabilir. Birden fazla ağ kamerası kurarken, bir ağ gerektiren merkezi bir ağ kamerası kullanmak akıllıca olabilir.

 NVR, ağ kameralarından video depolayabilen ve aynı anda birden fazla kameranın görüntülenmesine izin verebilen bir programdır. Bir DVR'ye benzer, ancak geleneksel bir DVR bileşen kameralardan video kodlamak ve işlemekten sorumlu olsa da bir NVR, videolarını kodlamak, sadece depolamak ve merkezi uzaktan izlemeye izin vermek için kameralara bağlıdır. NVR yazılımı, kendi işletim sistemine sahip özel bir cihaza veya mevcut bir bilgisayara kurulabilir. Hem IP hem de analog girişleri kabul edebilen hibrit sistemler mevcuttur. Bunlar genellikle analog kameraların tüm ağ kameralarıyla birlikte uzaktan görüntülenmesini sağlar.

IP Kameraların Avantajları

 Güvenlik endüstrisi, bu tür cihazların avantajları nedeniyle son yıllarda IP güvenlik kameralarına geçmektedir. Analog kamera çözünürlüğünün gelişimine rağmen, IP kameraların kullanımı hala hızlı bir şekilde artmaktadır. Bu makalede, analog sisteme göre IP güvenlik kamera avantajları hakkında bilgi edinecek ve bu teknolojiyi yüksek kaliteli videolar gerektiren ve geleceğe dönük yeni CCTV projelerinde kullanmanın neden daha iyi olduğunu anlayacaksınız. IP kamera avantajları aşağıda sıralanmıştır.

1. IP kamera yüksek çözünürlüklü

 Analogdan daha büyük IP güvenlik kamera avantajlarından biri, HD-TVI, HD-CVI ve AHD teknolojisine sahip olsalar bile, analog kameralarla erişilemeyen yüksek çözünürlüklü görüntülerle çalışabilmesidir. Yeni analog kamera teknolojisinin Full HD ve hatta 4K çözünürlüğe izin vermesine rağmen, IP kameralar, görüntü ayrıntılarını almak için gerçekten büyük bir fark yaratan mega piksel çözünürlüğü sunarak daha da ileri gidebilir. Ancak uzaktan erişim için sınırlama İnternet bant genişliği olacaktır. Şemaya tekrar bakın ve kayıt cihazının (NVR) doğrudan 100Mbps veya 1000 Mbps bağlantı noktalarına sahip anahtara bağlı olduğunu görün.

 CCTV projeniz için ADSL kullanıyorsanız bazı bant genişliği sınırlamanız olacaktır, bu nedenle birden fazla video akışı olan IP kameralar kullanmak gerekir. Bu durumda, bir IP kameranın yerel kayıt ve Internet üzerinden göndermek için düşük çözünürlüklü diğer video akışı için yüksek kaliteli bir video profili oluşturmanıza olanak tanıyan çoklu akış özelliğini kullanabilirsiniz, böylece sistemi kullanılabilir. Bu imkanı sunabildiğimiz için ip kamera sistemleri izmir firması olarak mutluluk duymaktayız.

2. Daha az kablo

 Yalnızca bir ağ kablosu bağlayarak, video, ses, kamera durum bilgisi, meta veri, alarm tetikleyicileri, yapılandırma ve hareket komutları (IP PTZ kamera kullanırken) göndermek mümkündür. Modern analog kamera sisteminin videoya tek bir kablo üzerinden de güç gönderebilmesine rağmen (Power Over Coax kullanarak), bir IP kamera CCTV sistemi ile tam çift yönlü (gönderme / alma) iletişim kurabilir.

3. Otonom sistem

 IP CCTV tasarımımızda, IP kameralara ayrı ayrı erişilebilir, şemaya tekrar bakın ve hepsi de anahtara bağlı olduğu için NVR'den geçmek zorunda kalmadan IP kameralara doğrudan erişimin mümkün olduğu unutulmamalıdır.

4. Daha yüksek güvenlik

 Birisinin IP kamera ile uzak dizüstü bilgisayar veya cep telefonu arasındaki video akışını kesebileceğini düşünüyor musunuz? Evet, bu kesinlikle ortadaki adam adlı bir teknik kullanarak bir hacker ile olabilir. IP CCTV sisteminizi veri müdahalesine karşı korumak için, tıpkı İnternet üzerinden bir banka hesabına erişirken kullanılan işlem gibi verileri şifrelemek mümkündür. Veriler istemci ve sunucu arasında, bu durumda kamera ve dizüstü bilgisayar arasında şifrelenmiş olarak kalır. Yani bu başka bir IP güvenlik kamera avantajı, IP kamera ve kaydedici veya izleme cihazı arasındaki veriler, bankalar tarafından kullanılan aynı veri şifreleme düzeyi kullanılarak korunabilir. Bu imkanı sunabildiğimiz için ip kamera sistemleriizmir firması olarak mutluluk duymaktayız.

5. IP kamera video analizi

 IP kameranın ana işlemcisine DSP (Dijital Sinyal İşlemcisi) denir, görüntüleri analiz edebilir ve alarmları tetikleyerek veya bir sunucuya e-posta ve fotoğraf göndererek tepki verebilir, ayrıca IP kamera bellek kartına her seferinde kayıt yapmaya başlamak mümkündür. Kamera üreticisinin kendi DSP'si vardır veya üçüncü taraflardan satın alır. Bu nedenle, kameranın markasına ve modeline bağlı olarak, IP kameraya yerleştirilmiş farklı video analizi türlerini görebilirsiniz.

 IP kamera tarafından gerçekleştirilen video analizi, belirli bir bölgeye giren veya aracı yanlış yönde kullanan, hatta koşan veya savaşan biri gibi belirli olay türlerinin tanımlanmasına izin verir. Yüz Algılama, akıllı IP kameralarda bulunan başka bir uygulama türü ve ses algılamanın yetkisiz bir yere girmesi gibi bir olay olup olmadığını bilmeyi mümkün kılar. IP kameralara gömülü video analizi, ürüne ve CCTV proje tasarımına değer katar, aynı zamanda geleneksel bir analog sistemle karşılaştırıldığında daha verimli izleme sağlar. Bazı IP kamera modelleri, plaka tanıma gibi gelişmiş CCTV video akıllı analizleriyle bile çalışabilir

6. IP CCTV sistemlerinin çok yönlülüğü

 IP CCTV kamera izleme için, çoğu zaman belirli bir yazılım kullanmak gerekir ve ekipman tasarımına ve markalarına bağlı olarak, farklı izleme yazılımı türleri arasında seçim yapmak mümkündür. Her CCTV yazılım geliştiricisinin sundukları özelliklerden avantajları ve dezavantajları vardır. Dünyanın farklı şirketleri tarafından geliştirilen birçok izleme yazılımı var, bunların çoğu plaka tanıma ve hatta yüz tanıma gibi daha gelişmiş video analizi özelliklerine sahiptir. Bu imkanı sunabildiğimiz için ip kamera sistemleri izmir firması olarak mutluluk duymaktayız.

7. Kolay IP CCTV iletimi

 CCTV IP video iletimi dijital biçimi sayesinde kolaydır, bilgisayar ağları, internet veya kablosuz sistemler kullanılarak dünyanın herhangi bir yerine hızlı ve güvenli bir şekilde görüntü iletmek mümkündür. CCTV videolarının aktarımı aynı global veri ağı tarafından gerçekleştirilir, çünkü video akışı standart IP ağ paketlerini kullanır. Bu imkanı sunabildiğimiz için ip kamera sistemleri izmir firması olarak mutluluk duymaktayız.

8. CCTV'de Yedeklilik

 Videolarınızı kaybetmediğinizden emin olmak için, aynı anda birden fazla yerde saklayabilir ve ayrıca kamera bellek kartına yazabilirsiniz, böylece sistem arızası durumunda hiçbir şey kaybetme riskiniz olmaz. IP CCTV kameralar aynı anda birden fazla video akışı kullanılmasına izin verir, böylece şehirdeki farklı noktalara ve hatta farklı ülkelere video gönderebilirsiniz. Büyük şirketler her zaman veri güvenliğini sağlamayı önemser, buna IP güvenlik kamera avantajının bir parçası olan IP CCTV sistemlerini kullanarak daha kolay yapılabilen yedek video kaydı dahildir. Bu imkânı sunabildiğimiz için ip kamera sistemi izmir firması olarak mutluluk duymaktayız.

9. CCTV kaynak izleme

 SNMP adı verilen özel bir ağ protokolü kullanılarak anahtarlar ve yönlendiriciler gibi ağ ekipmanlarının durumunu izlemek mümkündür ve neyse ki IP CCTV kameraları ile de bunu yapmak mümkündür.

 CPU kullanımı, bellek, ağ, kullanılabilir disk alanı ve daha fazlası teknik analiz için kullanılan bir grafik şeklinde izlenebilir ve görüntülenebilir. Bu özellik, oluşabilecek sorunları önlemek için çok ilginçtir, bir teknisyen ne olduğunu teşhis edebilir ve CCTV sisteminin çalışmasını durdurmak için ağa ve IP kameralara önleyici bakım yapabilir. Bu imkânı sunabildiğimiz için ip kamera sistemi izmir firması olarak mutluluk duymaktayız.

 Daha fazla ip kamera sistemi izmir hakkında bilgi almak için 0232 234 50 05’i arayabilir ya da satis@kamerabilgisayar.com mail adresine yazabilirsiniz.