Hangi Kamera Modelini Seçmeliyiz Box Bullet Dome ve Speed Dome Kamera Nedir?

Hangi Kamera Modelini Seçmeliyiz Box Bullet Dome ve Speed Dome Kamera Nedir?

Kamera Cinsleri Nelerdir? Box, Bullet, Dome ve Speed Dome Kamera Nedir? IP Kamera Nedir?

Kamera Sistemi İzmir Bölgesinde Hizmet Veren Firmamız, IP Kamera Sistemleri, AHD Kamera Sistemleri, Alarm Sistemi, Kablosuz Alarm Sistemi ve Yangın Algılama Alarm Sistemleri konularında hizmet vermektedir.


Güvenlik Kamera Sistemi İzmir


Kamera Sistemi bireyler ya da kurumlar için kullanılan güvenlik sistemlerinin başında gelir. Güvenlik için insanlar genellikle evlerine ya da iş yerlerine güvenlik kamerası almak isterler. Fakat kafalarında çeşitli problemler meydana gelirse tam da kendilerine göre bir rehber hazırlanmaları ve bu rehber eşliğinde güvenlik kameraları hakkında her şeyin öğrenilmesi mümkün olmaktadır.

 

 Kullanılmak istenen güvenlik Kamera sistemleri için bir ön araştırma yapılması öncelikli ihtiyaçların belirlenmesi oldukça önem taşımaktadır hemen sonrasında sistemin doğru bir şekilde yapılandırabilmesi amacıyla çeşitli konulara dikkat etmek gerekir.

 

 • Kamera seçimi

 

 • Kayıt cihaz seçimi

 

 • Lens seçimi

 

 Bireyler ya da kurumlar devamlı basında televizyonda ya da internet ortamında güvenlik kamerası görüntüleri ile karşılaşmaktadır. Güvenlik Kamera sistemleri bireylerin kendilerini ya da ailelerini veyahut çalışma alanlarını özellikle de orada olmadıkları zaman korumanın ve güven altına almanın yollarını ararlar. Güvenlik Kamera sistemleri kurmak da bu güvenlik tedbirlerinden biridir.

 

 Fakat bu konuda özellikle de fiyat politikaları yeterlilik ve kullanım amaçları açısından çeşitlilik gösteren bir ürün yelpazesi mevcuttur. İşte tam da bu durumda oluşturulan rehber eşliğinde bütün bilgiler tek tek elde edilebilir.

Kamera Sistemleri

 

 Güvenlik Kamerası Sistemi Nedir?

 

 Paragrafın başında da belirtildiği gibi kişiler ya da kurumlar gerek ev ve işyerlerini gerek ailelerini ya da korumak istedikleri alanları tek başlarına gözlemleyemezler ya da güvenlik elemanı tek başına bütün bu iş ve işlemleri ile ilgilenemez. Güvenlik sistemleri tek bir güvenlik görevlisi ile bütün bu bahsedilen bölgelerin izlenmesine olanak sağlar. En basit tanımı ile güvenlik sistemi bir kamera ve bir monitör ile bir kayıt cihazından oluşan ve bu parçaların birbirleri ile bağlantısından meydana gelen güvenlik önlemleri tasarımlarıdır.

 

 Bu tarz sistemlere kapalı devre televizyon sistemleri yani CCTV denilmektedir. Bu sistemler bireylerin, korumak istedikleri alanlarda ya da bireylerin yanlarında olmadan da izlemek istedikleri bölgeyi izlemelerine yardımcı olan sistemlerdir.

 

 Güvenlik Kamera Sisteminin Seçiminin Yapılması

 

 Kullanılacak ya da kurulacak Kamera sistemleri ihtiyaçları tamamen karşılayabilmesi ve en uygun maliyet ile kurulabilmesi amacıyla sistemde kullanılacak çeşitli bileşenlerin ve teknolojik altyapı platformlarının çok iyi bir şekilde belirlenmesi gerekir. IP Kamera Sistemi mi? Analog mu? AHD Kamera Sistemi mi? HD-TVI yada HD-CVI Sistemler mi?

 

 Kamera Seçiminin Yapılması

 

Güvenlik Kamera sistemi temel unsurlarından biri muhakkak kameradır. Sisteme dahil edilecek kameralar belirlenirken kullanılan teknoloji ile kullanım yeri ve kullanım amacına göre çeşitli değişkenlikler değerlendirilir. Burada en önemli husus gereksinimlerin tam olarak belirlenmesi ve bu gereksinimlerin en uygun maliyet ile karşılanması amacıyla ürünlerin tespit edilmesidir. Bu aşamada kamera çeşitlerinin önemi ortaya çıkmaktadır.

 

 

 Analog HD Kameralar AHD, HD-TVI ve HD-CVI Kameralar

 

Analog HD  kameralar, piyasada en fazla karşılaşılan ve daha eski bir teknolojiye sahip olan ürünlerdir. Gerek montajının kolay olması ve gerekse de maliyetlerinin düşük olması sebebiyle diğer ürünlerden daha önce dikkatleri çeken analog kameralar, çözünürlük konusunda da çok yüksek seviyelerde değildir. Fakat çalışma prensipleri oldukça basittir ve her bütçeye uygundur. Sabit bir şekilde veya hareketi bir şekilde kurulabilen kameralar ile çekilen görüntüler kablolar ile kayıt cihazlarına iletilmektedir. Kayıt cihazı görüntüleri, dijital ortamda kendi içine yerleştirilen hard disk ile yüksek kalitede saklamaktadır.

 

 Teknolojinin gelişmesi ile beraber analog altyapılı sistemler kullanılarak 1080p ve 720p çözünürlüklerde görüntü alınabilmesi sağlayan HD kameralar imal edilmiştir.

Bu sistemlerin de isimleri; AHD Kamera Sistemleri, HD-TVI Kamera Sistemleri ve HD-CVI kamera sistemleridir. Bu sistemler günümüzde en yaygın kullanılan sistemlerdir fakat zamanla yerini IP kamera sistemlerine bırakacağı kesindir.

 

 Ip Kamera Sistemleri

 

 Ip kamera, aynen bilgisayar gibi doğrudan bir ağ sistemine bağlanmaktadır. Video, direkt bir şekilde dijital ortama data olarak transfer edilip gene hard disk ortamına kayıt edilir. Kayıt teknolojisi ve kalitesi piyasada bulunan diğer tüm kameralara göre çok daha net ve pürüzsüzdür. Üstelik etrafında bulunan diğer ağ ürünleri ve bilgisayarlar ile uyum içerisinde çalışır.

 

 Kamera sistemi bir kayıt cihazına bağlanılmasa da olur. Çünkü her cihaz network’e bağlı bulunmaktadır. Ayriyeten IP kameralar, daha ince ve daha esnek kablolardan daha kullanışlı olan internet kablosunu kullanmaktadır. Yeni gelişen teknolojilerde ayrı bir enerji hattına gerek duymadan aynı internet kablosundan hem data hem de enerji iletilebilmektedir. Dolayısıyla tek bir Cat6 kablo tüm işlemler için yeterli olacaktır. İlk çıkan ip kamera sistemleri bu teknoloji kullanmazken 2018 yılından bu yana çıkan tüm ip kameralarda standart haline gelmiştir. Bu teknolojinin adı POE ‘dir. Poe özellikli ip kameralara enerji POE Switch üzerinden ya da NVR Kamera kayıt cihazınızın POE çıkışından verebilirsiniz. Bu sayede tek bir kablodan hem enerji hem de görüntünüz girmiş olur.

 

 Box, Bullet,Dome ve Speed Dome Kamera Nedir?


Bir çok kamera cinsi ve modeli bulunmaktadır. Bunlardan en çok kullanılan modelleri birlikte inceleyelim.

Kamera Sistemleri

 

 Box Kameralar

 

Bilinen en eski kamera çeşidi Box kameralardır. Box kameralar sonradan eklenen lensleri ile satılmaktadır. Burada önemli olan görmek istediğiniz özel alanınızın açısına göre doğru lens seçimi olacaktır. Box Kameralar kötü hava koşullarına yağmura çamura neme dayanıklı değildir. Üzerinde dahili olarak gece görüş sistemi bulunmaz. Box kameralar genellikle iç ortamlarda kullanılırlar. Eğer illa dışarıda kullanılacaksa Housing ile birlikte kullanılabilir. Housing Sistemi içerisine box kamera konulabilen ince uzun önünde camı olan bir kutu ve ayaktan ibarettir. Bu sistemlerin kaliteli olanlarında termostat ve fan sistemi de vardır.  

 

Bullet Kameralar

 

Sıklıkla kullanılan bir kamera çeşididir. Bullet Kamera sistemi bütün hava şartlarına uygun bir şekilde dizayn edilmiş gövde yapısı ve gelişmiş gece görüşüne sahiptir. Tüm bullet kameralar günümüzde IP 67 ve IP68 standartlarına göre üretilmektedir. Yani Su, nem ve güneşe dayanıklıdırlar. Üzerlerindeki lensler dahilidir, değiştirilemezler. Sabit lensli olmayan modelleri de vardır. Sabit yerine ayarlı lensli modelleri vardır. Bunlara Varifocal Lensli Bullet Kameralara denilmektedir. Varifocal Kameralarda lens ayarları açı ve odaklama el ile manuel olarak yapılır. Birde Varifocal Lensli kameraların bir üst modeli olan Motorize Lensli kameralar vardır. Bunlar ise odaklama ve açıyı kendi yazılımı üzerinden yapmamıza olanak sağlar. NVR kayıt cihazı, Bilgisayar üzerinden kendi yazılımı ya da kameranın kendi ara yüzünden bu ayarlamaları yapmak oldukça basittir.

 

Bullet kameraların kurulumları oldukça kolaydır. Hareketli kamera ayağı sayesinde kurulumu esnasında tam olarak bireylerin istedikleri görüntüleri alabilmeleri amacıyla kameranın sağa, sola, aşağıya, yukarıya hareket ettirilmesi mümkündür.

 

Dome Kameralar


 Kamera sistemi ile ilgi dome kameralar bullet ya da kutu kameralara göre daha az fark edilebilir. Küçük olduğu için özellikle de estetik kaygılarla tercih edilmektedir. Üstelik bu kameraları günlük hayata bir bakışta tespit etmek oldukça zordur. Dome kameralar, sabit ya da değişken bir şekilde kurulabilir. Özellikle de bu kameraların en büyük özelliklerinden biri tavana ya da insanların net bir şekilde göremedikleri yerlere monte edilmesi suretiyle kurulmasıdır.

 

Herhangi bir fiziksel saldırıya karşı oldukça direnç gösteren bu kamera sistemleri, zaten normalde bir bakış ile görünmediği için kişilerin ya da bireylerin telaş içerisinde hareket etmelerine sebep olacaktır. Bu durum, aslında suç işleme oranlarının azalmasına da olumlu yönde katkı sağlamaktadır.


Speed Dome Kameralar


Speed Dome Kameralar ise piyasadaki en gelişmiş kameralardır. Yüzlerce metre gece görüş imkânı sunmaktadır. Üzerindeki motorize sistem sayesinde kendi etrafında 360 derece dönebilir ve onlarca kat optik zoom yapabilir. 100 metre ilerideki arabanın plakasını okur hatta plaka üzerinde vidanın düz mü yoksa yıldız mı yada hiç vida yok mu onu dahi seçebilir. 

 

Güvenlik Kamerası İçin Doğru Lens Seçiminin Yapılması

 

 Lens seçiminin yapılmasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus kamera ile uyumlu lensin belirlenmesidir. Diğeri ise ortama uygun bir lens seçiminin yapılmasıdır. Lensler varifocal ve sabit olarak ikiye ayrılır. Varifocal olan lenslere elle istediğimiz açı ve odaklamayı yapabiliriz. Sabit lensler ise 2,88 olanları en geniş açılı olanıdır. İnsan gözüne en yakın olanı 3,66 lens tipidir. Eğer görüntüyü yaklaştırmak ve dar açıdan odaklamak istersek de 6mm olan modelini seçmelisiniz. Plaka okuma sistemleri eski teknolojilerde her zaman 6 mm lensi kullanırdı.

 

Ortam koşulları veya kullanıcının isteğine bağlı bir şekilde en uygun kamera seçiminin yapılması CCTV ve Kamera sistemi kurulumunun ilk önemli aşamalarından biridir. Proje için uygun kameranın seçilmesi ile ilgili çeşitli bilgilerden faydalanılabilir. Özellikle de projede kullanılacak kameraların lens türü, kameranın cinsi ve görülmek istenilen alana göre seçim yapılmalırıdır.

Bunları siz düşünmeyin, işi ehline bırakın kamera güvenlik sistemlerinde İzmir’in en öncü firmalarından biri olan Doruk Elektronik Güvenlik Sistemleri tüm keşif ve projelendirmeyi ücretsiz olarak yapmaktadır. Üstelik kurulan tüm kamera sistemleri 2 yıl boyunca bire bir değişim garantili olarak kuruluyor. Bu sistemleri almaya karar verdiğinizde ise hiçbir peşinat ödemeden tüm kredi kartlarına vade farksız 3-6 taksitle ödeme imkanı sunuyoruz.


Güvenlik kamera sisteminde kullanılan kameraların cinsleri nelerdir? Dome Kamera, Bullet Kamera, Speed Dome Kamera Nedir? Kamera Lensleri Nasıl Seçilmelidir? IP Kamera Nedir?

Blog

Akıllı Ev Otomasyon Sistemi Nedir?
Akıllı ev sistemi teknolojinin evin içine yansımasıdır.Yeni nesil ev olarak tanımlanan akıllı evleri...
Personel Devam Kontrol Sistemi Nedir?
Personel Devam Kontrol Sistemi, işverenlerin çalışan faaliyetlerini farklı gözetim yöntemleriyle ara...
Güvenlik Kamera Sistemi Görüntüleri Karanlık Gösteriyor
Güvenlik kamera sistemleri bazı durumlarda görüntüleri karanlık gösterebilir. Bunun birden fazla ned...
Kamera Sistemleri Nedir İzmir
Kamera sistemleri günümüzde oldukça çeşitlenmiştir. Fakat insanların kafalarında bazı sorular bulunm...
Kamera Sistemleri Kurulumu İzmir
Evinize, işyerinizi korumak amacıyla bir güvenlik kamerasına ihtiyaç bulunur. Kamera sistemi güvenli...
Kamera Sistemleri Fiyatları İzmir
Güvenlikli bir binada hırsızlık olayları ve benzeri olaylar minimum seviyede meydana gelir. Bütün me...
Kamera Sistemleri Fiyatları İzmir
Kameranın icadı ile güvenlik dünyası büyük bir atılım gerçekleştirdi. Sensörlü ve alarmlı sistemleri...
Kamera Sistemleri Fiyatları İzmir
Güvenlik kamera sistemleri fiyatları İzmir hakkında firmamız sizlere bu yazıda detaylı bil...
İzmir Kamera Güvenlik Sistemleri
Yaşamda birçok alanda çevresel birtakım tehditlerden sakınabilmek ve onlara karşı kısa sürelerde müd...
İzmir Güvenlik Kamera Sistemleri Firmaları
Güvenliğin her mekan için vazgeçilmez bir ihtiyaç olduğu günümüzde güvenliğin ana maddesi kameralard...
İzmir Çankaya Kamera Sistemleri
Güvenlik konusunun en önemli konulardan biri haline geldiği günümüz şartlarında İzmir Çankaya k...
Güvenlik Sistemleri Firmaları İzmir
Teknolojik çalışmaların gelişmesi en çok da güvenlik sistemlerinin koruma kalkanlarının ilerlemesine...
Dunlop Kamera İzmir
Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran ve güvenliğimizi sağlayan bi...
Güvenlik Kamerası İzmir
Kameralar günümüz zamanı içerisinde en sık tercih edilen araçlardan biri olması ile bilinir. Kameral...
Güvenlik Kamerası İzmir
Güvenlik kamerası İzmir hakkında size sayfamız yardım ile detaylı bilgiler sunulacaktır. Bu bil...
Güvenlik Kamera Sistemleri Fiyat Listesi
Güvenlik kameraları teknolojinin gelişmesi ile beraber insanlara birçok seçeneklerle hizmet veriyor....
Eve Kamera Sistemi Kurma Maliyeti
Güvenlik hizmetleri evler için ekstra konfor olarak görülse de alınan evler kadar önemli bir yere sa...
Bornova Kamera Sistemleri
Güvenlik kamera sistemleri konusunda kendini geliştiren Bornova kamera sistemleri müşteril...
İzmir Çankaya Kamera Sistemleri
Güvenlik kamera sistemleri artık hayatın her alanında bir ihtiyaç halini almıştır. Yaşam alanının kö...
Gece Görüşlü Güvenlik Kamerası
En iyi gece görüşlü güvenlik kameraları ve sistemleri söz konusu olduğunda, tüm cihazlar eşit yapılm...
Eve Kamera Sistemi Kurmak İstiyorum
Profesyonellerle çalışarak görüntülü olan kapı zilleri taktırmakta kolay, böylece elektrik kabloları...