Alarm Takip Merkezi

Alarm Takip Merkezi izmir konusu oldukça geniş çaplı ve gerçekten çok ciddiye alınması gereken ; kendisine bağlı bulunan abonelere ait güvenlik  panellerinin 7 gün 24 saat telefon hatları, data hatları ve internet hatları üzerinden uzaktan  elektronik ortamda sunucular ve takip personelleri ile izlenmesi esasına göre çalışan, T.C. İçişleri Bakanlığının  5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 5 ‘inci maddesi  uyarınca yapılanmasını tamamlamış olmak zorundadır. Tüm devlet kolluk birimleri, emniyet birimleri, jandarma ve ambulans birimleri ile ortak çalışan ve  resmi makamlar tarafından sürekli denetlemelere tabi tutulan firmalardır. İçişleri Bakanlığı tarafından onay ve izin verildikten sonra yetkilendirilmiş yarı resmi bir kuruluştur.  Abonelerimize ait tüm bilgi ve belgeler gizli tutulmakta olup, telefonla arayan abonelerimize de şifre karşılığı ancak bilgilendirme yapıyoruz. (sistemin kurulu olup  olmadığı dahil) sadece YETKİLİ PAROLA karsılığı paylasılır. PAROLA ALINMADAN HİÇBİR İŞLEM YAPILMAZ.  Şifrelerinizi kimseyle paylaşmayınız. Yazışmalarımız “Hizmete Özel” dereceli gizliliğe sahip olup sadece tanımlı mail adreslerine gönderilir. Değişikliği yalnızca Islak imzalı servis formu ile gelen teknisyenlerimiz yapabilir. Tüm çalışanlarımız güvenlik sorgulamasından geçirilmiş, adli sicil kaydı sıfır olan kişilerdir ve her biri yine İçişleri Bakanlığı’nın onay yazısı ile göreve başlatılmışlardır.

Alarm Takip Merkezi İzmir Alarm Haber Alma Merkezi Çalışma Prensibi

 

Alarm Sistemi Uyumlu hırsız alarm panelleri, sisteme kablo yardımı ile ya da kablosuz olarak bağlanmış değişik amaçlı detektörlerden (bu dedektörler; hareket, ses, ısı, duman, titreşim, gaz, su, alev olabilir) ya da direk panik düğmelerinden almış oldukları sinyalleri algılarlar. Düzenli aralıklar ile de periyodik kontrol sinyallerini bağlı bulunan telefon hattı, GSM modüle yada TCP IP İnternet modülü üzerinden birkaç saniye içerisinde Alarm Haber Alma Merkezinde bulunan sunucuya iletir. Telefon hatları telefon alt yapısından kaynaklı arızalardan kaynaklanan bilgi kayıplarında merkezimiz sorumlu değildir. Aynı şekilde internet modülünden bağlantılarda internet alt yapısı ile ilgili sorunlardan ve baz istasyonlarındaki sinyal kopmalarından takip merkezleri sorumlu değildir.

 

Alarm Takip Merkezi Alarm Haber Alma Merkezinin Sunduğu Hizmetler

Alarm takip merkezlerinin Emniyet Jandarma, İtfaiye ve Ambulans harekât merkezlerine gönderecekleri alarmlarda uymaları gereken öncelik sıraları İçişleri Bakanlığı tarafından belirtilmiştir. Bir alarmın oluşması durumunda alarm haber alma merkezi operatörleri önceden belirlenen prosedürler doğrultusunda ilgili yerleri ihbar edip (yetkili kişi, polis, jandarma, itfaiye, ambulans) arayarak durumdan haberdar edilir.

 

Alarm Sistemi Müşteri alarm takip merkezine alarm sistemini kurma ve çözme saati belirtilmiş ise, ( 07:00 mağaza açılışı, 20:00 mağaza kapanış saatidir gibi) sistemin belirtilen saatten önce devre dışı bırakılması ya da kurulma saatinde kurulmaması gibi durumlarda müşteri tarafımızdan bilgilendirilir. Böylece çok kullanıcılı sistemlerde kendi içinde soyulma ya da şifrenin öğrenilmesi olasılığına karşı PAROLA alınarak bu tür riski de ortadan kalkmış olur, bu parolanın kimse ile paylaşılmaması çok önemlidir. Ayrıca sıklıkla veya personel değişikliklerinde bu şifrelerin değiştirilmesi gerekmektedir. Mesai saatlerinin değişmesi durumunda ya da mesai dışı açılışlarda önceden alarm haber alma merkezine bilgi verilmelidir. Bu bilgi sözlü verilecekse şifreyi bilen biri tarafından verilmelidir. Yetkili personel değişikliği yapacaksa önceden iletişim bilgileri verilmiş yetki personel olarak atanmış kişiler yazılı antetli kağıda kaşeli şekilde işlemi yapabilirler. Alarm takip ve haber alma merkezi son derece katı kurallar ile yönetilen çok ciddi bir kurumdur. Bu kontrollerin amacı işyerine şifre sormak değil unutulduğunda devreye girerek yetkili kişileri sorun hakkında bilgilendirmektir. Abonelerimizin de bu konuya gerekli hassasiyeti göstermesini rica ediyoruz.

 

Alarm haber alma ve takip merkezi yetki ve sistem özelliklerinde de belirtildiği gibi AHM sisteminizi uzaktan açma yada kurma gibi işlemleri güvenlikten dolayı yapılamamaktadır. Zaten sisteme uyumlu bir çok firmanın ürünü de uzaktan açma ve kapamaya uygun üretilmemektedir. Bu tür bir sistem güvenlik açığı olarak değerlendirildiği için kanunen de yasaktır. Yetkili şifreler sadece sizin tarafınızdan bilinmektedir ve hiçbir şekilde şifrelerin kaydı tutulmaz kayıt altına alınamaz.  Dilerseniz ssstemin kurulması unutulduğunda kurulan alarm panelinin özelliği olarak otomatik kurulum devreye girer ve önceden programlanmış saatte otomatik olarak kurar, bu kurulum saatleriniz dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz. Yalnız bu kurulum otomatik olarak yapıldığında içeride hiçbir bölgede hareket olmaması gerekmektedir. Eğer Zone ( bölge ) ışıklarından biri yanıyor ise bu kurulum gerçekleşmez. Ready ( hazır ) ışığı sabit olarak yanması gerekmektedir. Başta da belirtildiği gibi merkezimizden bağımsız olarak alarm paneli otomatik olarak sistemi devreye sokmaktadır. Otomatik kurulma saati elektrik kesintilerinden etkilenebilir bunun önüne kesintisi güç kaynağı kullanarak geçebilirsiniz. Kesintisiz güç kaynağı ya da jeneratör tarzı güç kaynağı olmayan yerlerde ileri ya da geriye doğru kayabilmektedir. Bu saat ayarı yalnız mühendislik şifresi ile panel başından güncellenebilmektedir. Güncelleme yapılırken mesai saatleri dışındaki saatler seçilmelidir ki sistem boşa kurup gereksiz sinyalleri alarm takip merkezine göndermesin.

Dünya ve Türkiye de en çok kullanılan DSC ve Paradox panellerde saat değişikliği ya da kayma olduğunda değişiklikleri gene mühendislik şifresi ile yapabilirsiniz. Yalnız saat ayarlarının kaydığını bazı modellerde ekran olmadığı için göremeyeceksiniz. Bunu ayar bozukluğunu  peki nasıl anlarız? Keypad başına geçerek yıldız iki ( * 2 ) tuşlanır. Bölge yanında yanan LED ışıklara bakılır, yanan ve sönük olan ger LED ışığın bir anlamı vardır. Burada tarih ve saat ayarının güncel olmadığını sekiz numaralı LED ışıktan anlarız. Sekiz numaralı ışık tarih ve saatin güncel olmadığını gösterir.

DSC Panellerde Saat ve Tarih Ayarı Girme:

Bazı modellerde Keypad ile yıldız sekiz 5555 Basılır.

Bazı Modellerde ise buna gerek kalmadan hemen * tuşuna daha sonra altu tuşuna basın. Ardından yetkili değişiklik yapabilen master şifresini girin.  Daha sonra 1 tuşuna basın. Ardından saati girin (örneğin 21:30 için 2130 tuşlayın). Daha sonra tarihi gün/ay/yıl olarak girin (ancak yıl 2 rakam olacaktır). Örneğin 30/01/2020 için 300120 girin. Bip sesi ardından 2 defa # tuşuna basın.

Müşterinin sisteminde oluşan arızalar, Alarm Takip Merkezi Haber Alma merkezi tarafından ekranlara görülür. Müşteri bilgilendirilerek servis verilir ve sorun çözülür. Burada ekranlarda elektrik hattının kesildiğini, akü pil seviyenizin düştüğünü, internet ya da data hatlarınızın kesildiğini görebiliyoruz. Gerekirse gece yarısı dahi servis yönlendirip sorununuzu en ivedi şekilde çözebiliyoruz. Alarm takip merkezimiz tarafından yönlendirilen servisler sisteminizin garantisi bitmiş ya da üçüncü kişi kaynaklı problemler ise servis bedeli tarafınıza fatura edilmektedir.

Kablosuz Alarm Sistemi panelleri de alarm takip ve haber alma merkezleri ile tam uyumlu çalışmaktadır.

 

.