Bornova Kamera Sistemleri

Bornova Kamera Sistemleri

Bornova Apartman Kamera Sistemi Nasıl Olmalıdır?

Bornova Kamera Sistemleri IP ve Analog Kamera sistemleri olarak ikiye ayrılır. Bornova Güvenlik Kamera Sistemi esasında sadece apartmanlara özel bir kamera sistemi yoktur, kamera sistemi geneldir ve her yere uygulanabilir. Sadece uygulanacağı yere göre bazı ilave ekipmanlar gerekir. Örneğin apartmana kurulacak olan kamera sisteminde de gene kamera, kayıt cihazı, hard disk, kablo ve diğer sarf malzemeler kullanılırken tüm bunlara ek olarak apartman bir kabinet ( dolap ) ve ilave monitör takılmalıdır. Piyasada ya da internet ortamında verilen fiyatların hiçbirine monitör ve dolap ilave edilmemektedir. Bazı müşteriler sadece fiyata bakıp, sistemi ucuza maliyet etmek isterken bundan haberdar olmazlar ve işin sonunda kamera sistemini kurdurur. Kayıt cihazına monitör bağlatmaz.

BORNOVA GÜVENLİK KAMERA SİSTEMLERİ

Bornova Apartman Kamera Sistemine Monitör Bağlamazsak Ne Olur?

Kamera Sistemi, Kamera kayıt cihazı olan DVR monitör yokken de kayıt yapmaya devam eder, monitör ya da herhangi bir ekranın olmaması kayda engel değildir. Fakat size bir görüntü gerektiğinde bu kaydı nasıl alacaksınız? Kayıt var ama görüntüyü yedekleyemezsiniz. Her görüntü lazım olduğunda bir monitör temin edip, DVR cihazına bağlayıp mı görüntü yedekleme işlemini yapacaksınız? Maalesef bunu yapan o kadar çok apartman var ki, her defasında monitör bulup bağlamakla uğraşıyor, DVR cihazının arkasındaki dişleri yanlış takıyor ve çıkışını bozuyor, ya da hiç uğraşmayıp bizden servis talep ediyorlar ve servis bedeli ödüyorlar... Halbuki üç servis bedeli karşılığında monitörü alıp sürekli olarak ücretsiz kullanabilirler.

EN İYİ BORNOVA KAMERA SİSTEMLERİ

Apartmanın Girişine Monitör ya da Ekran Koymak İstiyoruz?

Bu konuda esasında çok basit olmakla birlikte gene işi bilmeyen kişilerinin yapması sonucunda oldukça karmaşık bir hal alıyor. Karşılaştığımız sık sorunlardan biri; kamera sistemi var, kilitli güzel bir yerde duruyor, monitörde apartman girişine asılmış ve çok modern duruyor. Dışardan gelen herkes apartmanda kamera sistemi olduğunu görüyor amacına gayet uygun.  Bir gün bir görüntü lazım olduğunda ise yedeklemek için dvr cihazının arkasına flash bellek takıyor, dvr cihazının yanında monitör olmadığı için doğal olarak girişteki monitöre gidiyor ama bu seferde kayıt cihazını kumanda edemiyor? Bu en çok rastladığımız hatalardan biri, bunun önüne geçmek halbuki çok kolay. Kamera sisteminin görüntüsünü taşıdığımız yere bir adette DVR cihazından USB çıkışı taşımamız gerekiyor. Bu sayede kamera kontrol birimi olan USB ve ona bağlanan fareyi de monitör ile birlikte kullanabileceğiz. Görüntü yedeklemek için USB Belleği DVR cihazının arkasına takıp binanın girişinden rahatlıkla görüntüleri yedekleyebileceksiniz.

BORNOVA KAMERA FİYATLARI

Apartman Kamera Sistemine Kabinet Almazsak Ne Olur?

Çoğu apartmanda karşılaştığımız en büyük ikinci sorun. Apartmana kamera sistemi yapıyorsun güzel, kayıtta ediyorsun o da güzel ama hırsız çıkarken açıkta kilitsiz ortamda duran kamera kayıt cihazını da götürürse kayıtlar ne işe yarayacak? Defalarca karşılaştık, hırsız girmiş, ayakkabıları toplamış, çıkarken kamera kayıt cihazını da çalmış çünkü orada bir rafta duruyor. Daha önce keşfe gelmiş birinin DVR cihazının yerini görmeme ihtimali yok zaten.

KAMERA SİSTEMİ BORNOVA

Bornova Asansör Kamerası

Kamera sistemi, Asansör içlerine kamera konulabilir, evet mümkün fakat her asansör tesisatına göre değişiklik göstermektedir. Doruk Elektronik olarak defalarca kez yaptığımız bu işlemi tamamen tecrübe ile öğrendik. Asansöre koyulacak kamera sistemi tesisatı kamera sistemi ekibi ile asansör firmasından bir yetkili ile birlikte çekilmelidir. Kablo asansör boşluğunda bulunan asansörü kumanda eden flexi kablo ile birlikte gidip gelecek şekilde bağlanmalıdır. Burada çıkan en önemli sorun; bazı asansör tiplerinde bu asansör kablosu asansörün altından gittiğinden dolayı çok fazla gerilmelere sahip oluyor ve kablo mutlaka kopuyor. Eğer asansör kabinine bağlı olan tesisat asansörün üstünden giriş yaptıysa asla sorun olmuyor.  Eğer asansör kablo tesisatınız asansörün altından giriyor ise; kamera görüntü kablosu kullanmak yerine, asansörcünün kullandığı flexi kablodan iki adet uç kullanmanızdır. Tabi bunun da dez avantajı görüntü kalitesinin düşüklüğü olacaktır. Çünkü bu asansör iç tesisatında kullanılan kablo koaksiyel görüntü kablosu olmadığından ekran görüntü kalitesinde biraz düşüklük yapacaktır biraz da parazitlenme. Bu durumun önüne en basit yolla şu şekilde geçiyoruz. Asansör içerisine kendinden hafızalı Küp Kamera koyuyoruz. Bu kamera kayıt cihazı ve ilave bir hard diske ihtiyaç duymadan üzerindeki SD karta kayıt yapabilmektedir. Ayrıca çok net bir görüntü elde edersiniz. Üzerindeki SD kartı herhangi bir cep telefonuna ya da bilgisayara taktığınızda görüntüleri rahatça izleyebilirsiniz.

BORNOVA 4 KAMERALI GÜVENLİK KAMERA SİSTEM PAKETİ

4 Adet Hikvision Hi-Look 2 Megapiksel 1080p HD Çözünürlük Kamera• 2MP CMOS Sensör • Dış ortam EXIR Bullet• 20 m IR, ICR, O.O1 Lux/F1.2• 12 VDC, Smart IR, DNR, OSD Menü• IP67, 2.8 mm Lens• HD-TVI / AHD / CVI / CVBS

1 Adet Hikvision Hi-Look 4 + 2 Kanal NVR + DVR Kayıt Cihazı HD-TVI / AHD / CVI / CVBS video ve 1- kanal ses• 2 kanal IP video girişi (960p çözünürlüğe kadar)• 1 SATA arayüzü, HD 1080p Lite@ 25 fps/ kanal • Mini kasa HD Kayıt Özellikli DVR Kayıt Cihazı, 1 Ses Girişi,HDMI+VGA Çıkış,4TB Disk Desteği

1 Adet WD Purple / Seagate Skyhawk 1TB 7/24 Endüstriyel Tip Güvenlik Diski

1 Adet 120W Voltaj Regüleli, Kaçak Akım Korumalı Trafo

4 Adet Bağlantı Ekipmanları (Termo Buat, BNC Konnektör, DC Jack)

150 Metreye Kadar CCTV Filtreli Bakır Enerji ve Koaksiyel Kablo

50 Metreye Kadar Kablo Kanalı ve Spiral Boru (60cm'de bir 6mm dübel ile vidalanacak)

Montaj İşçiliği, Kablo Tesisatı, Yazılım Kurulumları ve Sistemi Devreye Alma

MONTAJ DAHİL KAMPANYALI FİYATI

BORNOVA KAMPANYALI KAMERA SİSTEMİ

Bornova Kamera Sistemi Sözleşme Şartları :

Kayıtları istediğiniz an izleyip, istediğiniz herhangi bir kaydı, cihazınıza takacağınız USB belleğe rahatça kaydedebileceksiniz. * Cihaz Türkçe ve kolay bir menüye sahiptir. Kurulum ve montaj işlemi bittikten sonra, sizin belirlediğiniz kişilere cihazın nasıl kullanıldığı öğretilecektir. * Sisteme internet hattı verilmesi halinde, tüm akıllı telefonlar ve bilgisayarlardan yazılım ile izlenebilecektir. * Kurulum yaptığımız cihazlar 2 yıl boyunca yerinde garantilidir. Arıza olması durumunda ; arızalanan ürününüz bire bir değiştirilecektir. Müşteriye uzun garanti süreleri kesinlikle bekletilmeyecektir. * Sisteme üçüncü kişilerin müdehalesi, kullanıcı kaynaklı hatalar, ayar değişiklikleri ile düzensiz veya fazla akım gelmesinden dolayı kaynaklanan arızalar kesinlikle garanti kapsamına girmez. * Montaj sırasında dış mekanlarda kullanılacak kablo konalları 60cm de bir 6mm dübel ve vida ile sabitlenecektir. Köşeler ve kablo kanalının girmediği yerlerde spirel boru kullanılacaktır. * Yukarıda öngürel kablo, kablo kanalı ve spiral boru metrejlarının daha fazla kullanılması durumunda fatura edilecektir.

BORNOVA GÜVENLİK KAMERASI

Bornova Apartman Kamera Sistemlerinde Kablo Tesisatının Kalitesi Ne Olmalıdır?

Kamera sistemlerinde kullanılan birkaç tip kablo vardır. Bunlar CCTV kablo ve Cat6 kablodur. Cat6 kablo yalnız ip kamera sistemlerinde kullanılırken diğer tüm kamera sistemlerinde CCTV kablo kullanılır. Burada dikkat etmemiz gereken kablonun bakır oranı, diğer husus ise yanında giden enerji kablosudur. Mutlaka görmüşsünüzdür CCTV 2+1 ya da CCTV 4+1 diye teklifte yazarlar.  Buradaki (1) bir ibaresi kablonun içinden geçen görüntü sinyalini taşıyan koaksiyel kabloyu temsil eder. Diğer yazılan 2+1, 4+1 de gördüğünüz iki ve dört rakamları ise bu koaksiyel kablonun yanından giden diğer ince kabloları temsil eder. Sessiz kameralarda bunun iki olması yeterlidir. Eğer mikrafon takılacaksa ki apartmanda ve açık alanda asla gerek yoktur o zaman 4+1 almalısınız.  Diğer konu ise kablonun enerji taşıyan bu iki kablonun kalitesidir. Bakır olanını almalısınız ve kalın kesit olmalıdır. Kesit olarak piyasada genellikle iki çeşidi satılır. 0,22mm ve 0,50mm olanıdır ki kesinlikle 0,50mm olanını tercih etmelisiniz. Kamera sistemleri alternatif akımın tersine DC akım ile çalışırlar. DC akımı uzun mesafelere taşımak imkansızdır, zaten DC akımın diğer ismi de zayıf akımdır. Zayıf akımları uzun mesafe taşımak zaten çok zor olduğundan dolayı ince kesit kablo alırsanız aktarımınız daha da zor olacaktır. Bu da şu sonucu doğurur; kamera sisteminize gündüz iyi görüntü verirken akşam ekranda git geller başlar ya da göz kırpmalar başlar. Nedeni kablo omajının tam değerinde iletilmediğinden dolayıdır. Kablo kesidi ince olunca uzak mesafelere DC akımı vermek güçleşir, verilse bile bu sefer amperi taşıyamaz.

BORNOVA GECE GÖRÜŞLÜ APARTMAN KAMERA SİSTEMİ

Apartman Kamera Sisteminde Kullanılacak Besleme Kaç Amper Olmalıdır?

Kameralar DC akım ile çalıştığından dolayı 220V enerjiyi 12V DC akıma çevirmeliyiz. Bu çeviriyi yapmak için adaptör kullanırız. Evlerimizde kullandıklarımızdan biraz daha büyük ve endüstriyel tip olan adaptörlerdir bunlar. Günümüz koşullarında kaliteli bir kamera Max 0,5W enerji gereksinime ihtiyaç duyar. Bu kameranın üzerinde yazar, maksimum demesinin anlamı; kameralar gece görüşünde çok daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar, nedeni üzerindeki gece görüşü sağlayan kızıl ötesi ledlerdir, gündüz bu ledler çalışmadığından dolayı enerji kullanımı düşüktür.

0,5W enerji tam yarım ampere yani 0,5A ‘ ya karşılık gelmektedir. Bu kameranın çalışması için istediği akımdır, bunun yanında kablonuzun uzunluğundan dolayı da bir akım kaybı söz konusudur. Buda ortalama her 50 metre kablo için 1 amperdir. Yani kabaca hesaplayacak olursak; 4 kamera için 0,5 amper 4 kamera çekse; toplamda 2 Amper yapar, 4 kamera için kaybolan kablolardaki amperi de hesaplarsak 4 amperde onu eklememiz gerekiyor ve minimum 6amperlik bir adaptör bize yeterli olacaktır.

BORNOVA GÜVENLİK KAMERASI SİSTEMİ

İzmir Kamera Teknik Özellikleri

Güvenlik kamerası teknik özellikleri çok ayrıntılı bir konu olmakla birlikte elimizden geldiğince anlatmaya çalışalım. Teknik özelliklerde bizi en çok ilgilendiren gece görüş teknolojisi, gece görüş mesafesi IR Distance yazan ibaredir. Bir başka özellik ise kameranın video sıkıştırma formatıdır, bu format H264, H264+, H265 ve son olarak da H265+ çıkmıştır. Sıkıştırma formatı aynı görüntünün harddiskte kaplayacağı yer ile ilgilidir. Örneğin 4 kamera 1mp çözünürlükte H264 formatında iki hafta kayıt saklarken, H265+ formatında bir ay saklamaktadır. Her şey aynı sadece format farklı olduğu halde iki katı kadar hard diskten tasarruf sağlar. Diğer husus Görüntü teknolojisi, AHD , HD-TVI, HD-CVI ya da IP kamera mı bu çok önemlidir. Bu teknolojilerden en iyisi IP kamera sistemleridir. Sonra sırasıyla HD-TVI ile HD-CVI ve sonrasında AHD gelmektedir. Kameranın ters ışıkta iyi görüntü verebilmesi için WDR özelliğinin de olması çok önemlidir aksi halde kameralar ters ışıklarda yüzü seçemez ve size siyah görüntü verir.   

Örnek Teknik Özellikler Şu Şekilde olabilir;

Görüntü İşlemcisi : 2.0 mega pixel high performance CMOS

Çözünürlük :  1920 × 1080 resolution

 Lens : 2.8 mm to 12 mm varifocal lens

 Gece Görüş Filtresi : True Day/Night

Gece Görüş Mesafesi:  Up to 30 m IR distance

Enerji Standartı :  PoC.af

 Görüntü Sinyali :Up the coax (HIKVISION-C)

Ayrıntılı kamera özellikleri ise aşağıdaki gibi olmalıdır.

Camera Image Sensor 2 MP progressive scan CMOS Signal System PAL/NTSC Frame Rate PAL: 1080p@25fps NTSC: 1080p@30fps Resolution 1920 (H) ×1080 (V) Min. illumination 0.01 Lux@(F1.2, GC ON), 0 Lux with IR Shutter Time PAL: 1/25 s to 1/50, 000 s NTSC: 1/30 s to 1/50, 000 s Lens 2.8 mm to 12 mm Horizontal Field of View 105.2 °to 32.8 ° Lens Mount Φ14 Day & Night IR cut filter Angle Adjustment Pan: 0° to 340°, Tilt: 0° to 75°, Rotation: 0° to 355° Synchronization Internal synchronization Menu AGC Low/middle/high Day/Night Mode Smart/color/BW(Black and White) Backlight Compensation Yes DWDR Yes Language English Functions Brightness, Sharpness, DNR, Mirror Interface Video Output 1 HD analog output General Operating Conditions -40 °C to 60 °C (-40 °F to 140°F), humidity 90% or less (non-condensation) Power Supply 12 VDC ± 15%/PoC.af Power Consumption Max. 4 W Material Plastic IR Range Up to 30 m Dimensions Ø 136 mm × 102 mm (Ø 5.35" × 4.02") Weight 600 g (1.32 lb.)