Güvenlik Kamera Sistemi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

 

Güvenlik Kamera Sistemi Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Güvenlik Kamera sistemi satın alırken dikkat etmemiz gereken iki önemli nokta vardır, bunlar; kullanılacak ürünlerin markası ve montajı yapacak firmadır.  Piyasada yüzlerce marka vardır, daha doğrusu ben bunlara markacık diyorum, gerçekten marka olarak da yedi ya da sekiz adet marka vardır. Bu iyi markaların evlerimizde kullanılabileceğimiz ve kolaylıkla ulaşabileceğimiz aynı zamanda da uygun fiyatları olan üç ya da dört marka vardır. Geri kalan üçü dördü ise proje bazlı kullanılır ve fiyatları çok yüksekten satılır. Örneğin; Samsung, Axis, Sony gibi. Uygun fiyatlı ve yüksek kaliteli evlerimizde ve iş yerlerimizde kullanabileceğimiz en iyi markaların başında Hikvision ve Dahua grubu gelir.  Hikvision grubu; Haikon, Dunlop ve Hilook marka kamera sistemlerini üretir ve tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yoğun şekilde satılır. Dahua ise sadece Dahua olarak satılır. Dünyanın en büyük kamera üretici markası Hikvision ve ikinci sırası ise Dahua’dır.

Şimdi gelelim neden marka ve markacık dediğimize, markacıklar Çin’den kamera parçalarını buraya ithal ederler, burada toplayıp üzerine X yazarlar, ve o X marka olur. Ya da Çin’de bulunan kamera üretimi yapan firmalara derler ki; bana şu özelliklerde bir kamera yapın, üzerine de Y yazın, bin adet gönderin. Bu da Y markası olur… Sonra markacıkları marka diye satıp dururlar, hem pahalı hem kalitesiz yüzde doksanı çöp türü ürünler maalesef. Bunlara internette çok rastlarsınız.

Markacıkların en büyük yalanı ise kendi ürettirdikleri X markasının SONY olduğunu iddia ederler. İçine girersin kamera özeliklerine SONY marka çip, 2MP 1080p çözünürlük, 50m gece görüşü, kusursuz netlik vs… Ya dünyada en çok kullanılan ve dünyanın en büyük görüntü çipi üreticisi Sony’dir. Tüm kameralar Sony çipi kullanmak zorundadırlar. Fakat 1 dolara da 1000 dolara da görüntü işlemcisi vardır. Ayrıca sadece olay bu çiple bitmiyor. Kamera kartında kullanılan diğer entegrelerde en az bu kadar önemlidir.  Bu aynen şuna benzer, tüm bilgisayarların üzerinde İntel yazar, ya da AMD yazar, şimdi tüm bilgisayarlar intel ya da amd marka mı yani? Bu sadece bilgisayarın işlemcisidir ve bu iki işlemci firmasından başka işlemci üreten yoktur. Herkes bu iki işlemciyi kullanmak zorundadır. Yoksa kimse bilgisayar yapamaz.

Marka ile markacıkları ayıran diğer özellikler ise; markacıklar kesinlikle kendi yazılımını kullanmazlar, çünkü yoktur. Kullandıkları yazılımlar genellikle piyasada en çok kullanılan Xmeye adlı yazılımlardır ya da bunda da kamera üretimlerinde olduğu gibi Xmeye yerine HomeMeye ya da farklı bir şey yazıp sadece birkaç ara yüzü değiştirip aynı sistemi kullanırlar. Bu tip yazılımlar açık kodlu ve ücretsiz olduğu için markacıklar direkt olarak bu tip yazılımlar kullanırlar. Bu yazılımlar sürekli olarak saldırıya uğrarlar ve uzaktan sizi sürekli olarak biri izleyebilir çünkü şifresini kırmak çok kolaydır ve herkes rahatlıkla kırabilir. Ek olarak saldırıya uğrayan kamera sistemlerinizin kayıt cihazları saldırıya uğradıklarında bozulurlar, yenisini almak zorunda kalırsınız. Markacıkların kendi yazılımlarını yapamamalarının nedeni ARGE yapmamalarıdır. Bu işin en yüklü masrafı ARGE dir. Kimse buna bütçe ve zaman ayırmak istemez. Ek olarak bu tip yazılımlar sürekli olarak sabit kalitede çalışmazlar, sürekli kopma ve donmalar meydana gelir.

Fakat marka olan sistemlerin tamamının kendi yazılımları vardır, dışarıdan asla saldırıya uğramazlar. Şifresini kimse kıramaz, şifresini unuttuğunuzda; şifresini kırılması için ana merkezleri ile birlikte çalışılmak gerekir ve birçok prosedürü vardır. Ayrıca uzaktan izleme kalitesi çok yüksektir. Programın kullanabilmesi pratik ve ayrıntılıdır. İstediğiniz tüm işlemleri sorunsuz şekilde yapabilirsiniz.

Sizlere önerim; kesinlikle gerçek markalı ürünler kullanmanız ve düzgün firmalarla FATURALI ve SÖZLEŞMELİ iş yapmanızdır. Bu şekilde yapılan işlerde hata olursa yada firma garanti sözünde durmaz ise tüm ödediğiniz fatura tutarını tek seferde tamamını geri alıp sistemi iade edebilirsiniz.

Doruk Elektronik Güvenlik Sistemleri - Volkan YÜKSEL