Güvenlik Kamera Sisteminde Hard Diskin Önemi

Kamera Kayıt Cihazının; Kaydetme Birimi Hard Disk’in Markasının ve Modelinin Önemi Nedir?

Güvenlik kamera sistemi satın aldığınızda sadece kamera veya kayıt cihazı mı satın almış oluyorsunuz? Hayır tabi ki de… Sistemin çalışabilmesi için kamera kayıt cihazınızın içine hard disk dediğimiz bilgisayar, cep telefonu ya da kayıtlı tüm elektronik cihazlarda kullanılan bu diskin takılması gerekir. İşte tam da bu konuda çok hile yapılmaktadır. Peki bu hile nasıl yapılıyor? Ya da başka bir deyişle; siz kamera sistemini görüntü kaydetsin diye alıyorsunuz, tam da önemli bir görüntü kaydettiğini sanıyorsunuz fakat sonra bir bakıyorsunuz ki görüntü yok…

Kayıt Cihazları yani DVR ve NVR’lar fabrikadan kutulandıklarında hard disk takılmadan kutulanır ve bu şekilde satılır. Çünkü kayıt kapasitesi her müşterinin ihtiyacına göre değişiklik gösterecektir. Bazı müşterilere bir gün geriye dönük kayıt yeterli iken, bazısına ise bir yıl gerekli olacaktır. Bu yüzden kayıt cihazlarının sata yuvaları boş bırakılır. Kayıt cihazı alırken sadece sata yuvasının kaç adet olacağını belirleyebilirsiniz. Sata girişi hard disk bağlantısının yapıldığı birimdir. Kaç adet sata girişi var ise o kadar sayıda hard disk bağlayabilirsiniz. Ek olarak bu da tüm bu sata girişlerine istediğiniz her diski bağlayabileceğiniz anlamına gelmiyor. Sistemin desteklediği azami bir kapasite vardır. Bazı kayıt cihazlarında azami 4tb bağlanırken bazısı 10tb diske kadar destek vermektedir. Bunu kayıt cihazınızın kullanma kılavuzundan görebilirsiniz.

Gelelim diğer hile konusuna, kayıt cihazlarına sata birimine sahip olan tüm diskler uymaktadır. Piyasada üç tip hard disk vardır. Güvenlik diski, NAS diski ve Bilgisayar diski, bilgisayar diski de notebook ve masa üstü olarak ikiye ayrılıyor, arasındaki fark boyut ve diskin dönme hızı. 3,5” olan diskler masa üstü bilgisayarlar için olanlar ki diğer tüm diskler bu boyuttadır, birde 2,5” olan notebook diskleri vardır.

Masaüstü ve notebook diskleri de sata birimine sahip olduğundan dolayı kayıt cihazlarında çalışmaktadırlar. Burada sorun yok gibi görünebilir. Kamera kayıt cihazınıza taktığınız zaman hard disk çalışıp kaydedecektir ama bu hard diskler ne kadar süre çalışacaktır? Bilgisayar hard diskleri ev tipi diskler olduğundan dolayı günde azami yedi sekiz saat çalışmaya göre programlanmış amatör seri disklerdir. İçlerinde kullanılan entegreler buna göre tasarlanmıştır.  Fakat güvenlik kamera sistemlerinde diski günde yedi sekiz saat kullanamazsınız, aksine durmadan yıllarca hiç kapatmadan günde 24 saat çalışmak zorundadırlar. Bu çalışma koşullarına bilgisayar diskleri uygun değildir. İlk takıldıklarında çalışır ama kısa süre sonra da arıza yapar.  Çünkü ömürleri kısadır ama fiyatları ucuzdur. 

Buraya kadar gene iyi anlarım, hadi biraz ucuz olsun az idare etsin derler tamam derim ama bundan daha vahim olanı var :) piyasada garantiden ya da tamirden gelip yeniden etiketlenen diskler satılıyor. Bunlar daha da ucuza satılıyor çünkü işlem görmüş disklerdir kendileri. Bu disklere de refurbished ya da recertified denir ve etiketlerinin üzerinde mutlaka bu ibare yer alır, ama ufacık bir köşesinde... En çabuk bozulan ve en ucuz disklerdir kendileri ama maalesef en çokta satılan disklerdir. Çünkü insanlarımız bir mal alırken sadece fiyatına bakıyor, maalesef insanlarımız kalitesiz mal alacak kadar zenginler…

Güvenlik kamera sistemlerine takılması gereken sadece güvenlik diskleridir. Bunlar güvenlik kamera sistemi için özel üretilmiş disklerdir. İsimleri surveillance ya da direkt güvenlik diski olarak geçmektedir. Bunun anlamı şudur; bu disk güvenlik diskidir, Endüstriyeldir, 7/24 saat çalışmaya uygundur. Bu diskler Western Digital markasında Purple Serisi, Seagate Markasında Skyhawk Serisidir. Geri kalan tüm disk modelleri ve markaları bilgisayar ya da nas diskidir. Kamera kayıt cihazınıza uygun değildir.

 

Kamera kayıt cihazlarına bu tip Endüstriyel diskleri takmalısınız, aksi halde istenmeyen bir olay yaşadığınızda, tam da kamera sistemim var dediğiniz ve bir iki dakikalık bir görüntünün çok lazım olduğu o anda görüntüyü alamazsınız ve tüm sistem boşa gider… Doruk Elektronik olarak servis araçlarımız haftada en az üç yada dört kere müşterinin;  “ kayıt cihazım kayıt yapmıyor, geçmiş görüntüleri izleyemiyorum” şikayeti üzerine servise çıkmaktadır. Bu tip arızaların %99 nedeni hard diskin bozulmasıdır ve bozulmanın nedeni uygun disk kullanılmamasıdır.

                                                                                                                                                                                                                                                                     Doruk Elektronik – Volkan YÜKSEL