izmir kamera sistemi

izmir kamera sistemi

İzmir Kamera Sistemi için Kamera Sistemi Güvenlik ihtiyacı insanların sadece günümüzde değil geçmişte de hissettikleri ve sürekli olarak bu alanda yeni önlemler almaya çalıştıkları bir alandır. Bu nedenle günümüz de bu alana verilen önem ve yapılan yatırım çok büyüktür.

Bu da bu alanda büyüyen birçok firmanın oluşmasına ve insanların gerek evlerini gerekse de iş yerlerini korumak için söz konusu olan bu firmalar ile beraber iş yapmaya zorladı. Bunlara örnek olarak koruma, kamera sistemi, alarmlar ve daha birçok farklı örnek rahatlıkla verilebilir.

Bütün bunlarla beraber günümüzde yeniden oluşturulan ve geliştirilen yöntemler de mevcuttur. Rekabet ortamının çok yüksek olduğu bu ortamda ev veya iş yerini korumak isteyen insanların almış oldukları bu güvenlik önlemleri çeşitli amaçlara hizmet ediyor.

Kamera Sistemi ile Korunma İhtiyacı

Kamera Sistemi İzmir korunmak için çeşitli önlemler alınıyor. Korunmadan kasıt birçok nesne olabileceği gibi insan hayatı da olabilir. İşte kameraların ve bunların oluşturmuş olduğu bu sistemin bu noktadaki en büyük paydası da budur. İnsanlar iş yerlerini daha çok maddi değerlerini korumak için veya itibarlarını korumak için teçhizatlandırır.

Söz konusu olan bu teçhizat da bahsi geçen kamera sistemleridir. Yine evlerini korumadaki en büyük neden de can ve mal güvenliğidir. Kamera sistemlerinin bu konuda büyük iş başardıklarını rahatlıkla söylemek gerek. Ancak pek tabi bu güvenlik önlemine ve daha birçok caydırıcı güvenlik önlemine rağmen insanların bu konudaki ihtiyaçlarını tam manası ile karşıladıkları söylenemez.

Kameranın İşlevi

Evlerimizde ve iş yerlerimizde, hatta sokaklarda kullanılan ve büyük bir çoğunluğu güvenlik ihtiyacını karşılamak için oluşturulan bu sistemlerin günümüzde büyük bir caydırıcılığa sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir. Herhangi bir hırsızlık olayının önüne geçmek için kurulan bu kameralar, kişinin eşkâlinin belirlenmesinde ve kimliğinin açığa çıkarılmasında çok büyük bir rol sahibidir.

Bunun içindir ki günümüzde neredeyse her evin ve her iş yerinin gereken yerleri bu sistemler ile donatılmış ve korunuyor. Bu konuda çok büyük işler yapan ve büyük başarılara imza tan birçok farklı firma bulunuyor. İnsanlar söz konusu olan bu güvenlik firmaları aracılığı ile ihtiyaçlarını karşılıyorlar.

Güvenlik Firmaları

Güvenliğin kalabalığın olduğu her yerde gerekli olduğu düşünüldüğünde, nüfusu hızla artan günümüz dünyasının her yerinde bu ihtiyacın ortaya çıkacağı rahatlıkla öngörülebilir. Bunun içinde piyasada bu konuda çalışmalar yaparak ticari faaliyetler kapsamında insanların güvenliklerini karşılayan firmalar mevcuttur.

Bu firmaların asıl görevi korunması gereken ev için veya iş yeri için gerekli olan yerlerde ve doğru pozisyonlarda kamera sistemlerinin kurulması ve gerekli olan korunmanın sağlanmasıdır. Pek tabi kullanılacak olan kamera sistemine ve uygulanacak yöntemlere bağlı olarak söz konusu olan bu işlemin nitelikleri de değişiklik gösterebilir.

Kamera Sistemlerin Fiyatları

Kamera sistemlerinin birçok etkene bağlı olarak değişen fiyatları olabilir. İnsanlar bu kamera sistemlerini tercih ederken ihtiyaçlarını karşılamalarının yanında bir de fiyatlarına bakıyorlar. Kamera sistemin sahip olduğu özelliklere göre söz konusu olan sistemin fiyatı değişiklik gösterebilir.

Bu özellikler;

 • Sistemin sahip olduğu çözünürlük,
 • Kameranın kaç derecelik açıyı hakimiyet altına aldığı,
 • Kullanılan kamera sisteminin özelliklerine bağlı olarak değişen kalitesi,

Güvenlik hizmetini suna firmanın fiyatlandırması kullanılacak olan bu kamera sistemlerinin fiyat olarak değişkenlik göstermesinde rol oynayan etkenlere örnek olarak verilebilir. Bütün bu özellikler firmadan firmaya ve sistemden sisteme değişiklik gösterdiği için fiyatlar da pekala farklı olacaktır.

Kamera Sisteminin Kurulumu

Kamera sistemi almaya ve bunu evlerinde veya iş yerlerinde kullanmaya karar veren insanların sistemin çalışması için gerekli olan alt yapıyı da hazırlaması gerekir. Bu çok önemli bir husustur. Çünkü en nihayetinde söz konusu olan bu kamera sistemleri de elektrik yardımı ile çalışacak ve bunun için de gerekli olan altyapıyı hazırlamak gerekir.

İşte bunun için sistemlerin satın alınmış olduğu firmalar tarafından kurulduğuna ve gerektiğinde tamiratlarının da bu firmalar tarafından yapıldığına çokça şahit olunur. Bu da sistem kadar kamera sisteminin korunması gereken alan için kurulumunun da önemli olduğunu ortaya koyar niteliktedir.

Kamera Sistemi İle Can Ve Mal Güvenliği

Kamera sistemlerinin günümüzde insanlara en fazla yardımcı olduğu nokta caydırıcılığıdır. Çeşitli hırsızlık olaylarında malikhanenin gerek kamera gerekse de daha farklı sistemler ile korunması büyük bir önem taşır. Bu durumda kişiler caydırıcı bir etken olsun diye söz konusu olan bu kamera sistemlerini kullanıyor. Bu da günümüzdeki olaylara bakıldığında büyük bir etken olarak kabul edilebilir.

Kamera Sistemlerin Özellikleri ve Farklılıkları

Günümüzde kullanılan ve birçok farklı özelliğe sahip olan kamera sistemleri vardır. Bunlara örnek olarak IP kamera sistemleri verilebilir. Bu kameralar görüntüyü dijital olarak yakalayıp iletilmesi gereken kişi ki bu durumda bu kişi genellikle ev sahibi olur o kişiye ileten kamera sistemidir. Yani kısacası daha akıllı bir kamera sistemidir. Analog kamera sistemi ise kişinin kendi takibi ile ancak görüntü alabildiği ve IP kamera sistemine göre koruma gücü daha zayıf olan kamera sistemleridir. Kullanıcı ihtiyaca göre bunları tercih edebilir.

Kamera Sistemi Hakkında Genel Bilgiler

Kamera sistemi için araştırma yapılırken ilk olarak ihtiyaçların belirlenmesi çok önemlidir. Sonrasında da sistemin doğru bir biçimde yapılandırılabilmesi için şu konulara özen göstermek gerekir:

 • Lens Seçimi,
 • Kamera Seçimi,
 • Kayıt Cihazı Seçimi'ne dikkat etmek kamera sistemi kurulumu için oldukça önemlidir.

Kamera Seçimi Nasıl Yapılır?

Güvenlik kamera sisteminin önemli bileşenlerinden birisi kameralardır. Sistem içinde kullanılacak olan kameralar belirlenirken de kullanılan teknoloji ve kullanım amacı dahilinde değişik alternatifler değerlendirilebilir.

Bu alternatiflerden birisi de Analog kameralardır. Bu kamera türleri eski teknolojiye sahip olan ürünlerdir. Montajının maliyetlerinin düşük olması ve kolay kurulumu sebebiyle dikkatleri üzerine çeken analog kameraların, çalışma prensipleri basittir.

Ancak çözünürlük konusunda yüksek rakamlara ulaşamazlar. Bir diğer kamera türü de IP kameralardır. Bu kameralar da bilgisayar gibi doğrudan ağa bağlı olan kameralardır. Video dijitalleştirmek için de DVR’a ihtiyacınız olmayacaktır. Ayrıca IP kameralar ince, esnek ve koaksiyonel bir kablodan çok daha kullanışlı olan bir internet kablosu kullanır. Çözünürlük konusunda ise analog kameralara göre avantajlı durumdadır.

Kamera Lens Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Lens seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken önemli başlıklar vardır. Bu başlıklardan biri kamerayla uyumlu olan lensin belirlenmesi, diğeri de ortama uygun olan lensin belirlenmesidir.

Kamera ile Uyumlu Lensin Belirlenmesi

Kamera ile uyumlu olan lensi belirlerken dikkat edilmesi gereken noktalar şunlardır:

 • Kamera Çözünürlüğü,
 • Kamera Lens Seçimi,
 • Kamera ve Lens Formatı üzerinde durulması gereken konulardır.

Ortama Uygun Lensin Belirlenmesi

Ortama uygun olan lens belirlenirken dikkat edilecek olan konular şunlardır:

 • Odak Uzaklığı,
 • İstenen Görüş Alanı,
 • Işık Ayarı,
 • Işık Toplama Kapasitesi ortama uygun olan lensin belirlenmesinde büyük önem taşır.

Kayıt Cihazı Seçimi Nasıl Yapılır?

Güvenlik kameralarındaki görüntüler, CCTV kablolama üzerinden geçerek dijital ve analog olarak kayıt platformlarına aktarılır. Analog olarak kullanılan bir kayıt cihazına DVR adı verilir. Dijital olarak kullanılan kameralarda ise network tabanlı olan IP kameralardan aktarılan görüntüler de yazılım tabanlı sever ve NVR üzerinde çalışan yazılımlar ile kayıt yapılır.

Kamera Sistemi İçin Ne Kadar Çözünürlük Yeterli Olur?

Çoğu zaman iki adet 1.3 megapiksel kamera, bir adet 3 megapiksel olan kamera sahibi olmaktan çok daha iyidir. Yani burada önemli olan kameranın hangi oranda piksel sahibi olduğunda değil, bu piksellerle ne gibi işler yapacağımızdır. Çok fazla piksel demek, keskin bir görüntü demektir. Çok daha az piksel de daha bulanık bir görüntü demektir.

Kamera Bant Genişliği Neden Önemlidir?

Doğru bir yönlendirici switchi seçebilmek adına cihazınızın kullanmış olduğu bant genişliğini bilmeniz lazımdır. Bant genişliği ise teorik olarak, ağın ne oranda bilgi aktarabilme kapasitesine sahip olduğudur.

Ethernet kapasitenizi artırabilmek ve çok fazla bilgi aktarabilmek adına yüksek kalitede olan kablolar ve çok fazla bilgi hareketliliğini yönetebilen, yüksek oran kapasiteli switch sahibi olmak çok doğru bir seçimdir. Kamera üzerinden, çözünürlük, görüntü kalitesi, kare hızı gibi birtakım özelliklerin ayarlarını değiştirerek sıkıştırma sağlayıp kullanılan bant genişliğini değiştirebilirsiniz.

Çoğu kamera üreticisinin kendi sitesinde, bant genişliği hesaplayan bazı sistemler mevcuttur. Bu hesabı yaparak da ne yeterlilikte sistem almanız gerektiğine rahatlıkla karar verebilirsiniz.

Kamera Sistemi için Aydınlatma Nasıl Olmalıdır?

Birçok güvenlik kamerasının her an çalışması beklenir. Bu sebeple de aydınlatma koşullarına çok fazla dikkat etmek gerekir. Güvenlik kamerasının normal çalışması esnasında görüş alanı karanlık olacaksa, bunun için iki seçeneğiniz vardır. Yeterli olmayan çok az bir ışığınız mevcutsa kullanılabilir olan ışığı arttıran kamera seçebilirsiniz.

Eğer hiç ışığınız yoksa da ekstra aydınlatma kurarak veya aydınlatmalı kamera seçerek de ışık ekleyebilirsiniz. Kullanılan IR LED’ler ile kurulan aydınlatma, kenarları gölgede bırakacak şekilde görüntünün yalnızca merkezini aydınlatır. Ancak kameradaki düşük olan ışık fonksiyonu, dijital olan bir işlemin sonucudur ve genel olarak grenli ve rahatsızlık verici bir görüntü verebilir. Bu sebeple düşük ışık kamerası ya da kızılötesi aydınlatmalı kameraya karar vermeden dikkatli düşünülmelidir.

Çünkü düşük olan ışık kamerası yalnızca ışığı arttırır bu sebeple de sahnenin sokak lambası şeklinde bir ışık olması gerekir. Düşük bir ışık kapasitesine sahip olan kameralar True D/N ya da D/N olarak çeşitlenir. Buna göre de Dijital D/N kameralar True D/N kameralara göre daha fazla ışık gerektirir. Bu sebeple de kızılötesi aydınlatmalı olan kameralara da D/N IR adı verilir.

En Kolay Güvenlik Kamera Sistemimi Nasıl Kullanırım?

İsterseniz kamera, kablo, kurulum ve kayıt cihazlarını ayrı olarak alabilirsiniz ya da ön montajlı olan kitlerden de alabilirsiniz. Alınacak olan bu kitler, genel olarak bir kayıt cihazı, kablo, bir kaç kamera ve güç kaynağından meydana gelen bir kombinasyondur. Genel olarak monitörler ayrı bir şekilde satılır. Kitlerle alakalı yaşanan en büyük problem ise gerçekten genel bir çözüme elverişli olmayan sorunlara tek bedene uymakta olan yaklaşımlar ile çözüm bulmaya çalışmaktır.