AHD Kamera Sistemi İzmir

AHD Kamera Sistemi İzmir

AHD Kamera Sistemi Nedir? IP Kamera Sistemleri Nelerdir ve En Önemlisi; Bunların Arasındaki Farklar Nelerdir? AHD mi yoksa IP mi?

AHD Kamera Sistemi İzmir

Günümüzde oldukça popüler olan ve kamera sistemi araştıran kimseler tarafından da en çok ilgi gören  AHD Kamera Sistemleri nedir, özellikleri nelerdir, diğer sistemlerden farkları ve yaklaşık maliyetleri ne kadar tutar?

AHD kısaltılmış adı; Analog High Definition kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Türkçesi Analog Yüksek Çözünürlüktür. Sistem adından da anlayacağımız gibi analog üzerinden yüksek çözünürlükte yayın yapmaktadır.

AHD Kamera Sistemi İzmir, analog sistem alt yapısını kullanarak; HD ve Full HD Görüntü verebilmektedir. Görüntü kalitesi eski CCTV sistemlere göre gözle görülür derecede yüksektir. 1080N ve 1080p çözünürlüklerde görüntüyü işler.  Buradaki N harfi P harfine göre daha düşük çözünürlük verir. 1080N ve 1080P kameranın çözünürlüğünü simgeler.  1080N yaklaşık 1,5MP çözünürlüğe denk gelirken 1080P Tam 2MP çözünürlüğe yani Full HD diye tabir edilen görüntü verir. Önceden eski sistemlerde kameranın dibinde duran aracın plakasını dahi okuyamazken, bugün o plakanın üzerindeki lekeyi bile görebiliyoruz. Diğer sektörlerde de olduğu gibi, güvenlik sektöründeki teknolojik gelişmelerin hızına yetişmek imkânsız. Daha önce kurulumunu yaptığımız bir sistemin kamera görüntüsü bire bir aşağıdaki gibidir.

Sistem mevcutta bulunan eski CCTV sistemleri ile aynı koaksiyel kablo üzerinden de çalıştığından, önceden kamera sistemi olan işletme ve evler için çok daha düşük maliyetler çıkarmaktadır. Diğer bir deyişle daha önce kamera sistemine sahip olan kullanıcılar, sadece kamera ve kayıt cihazlarını değiştirerek yeni yüksek çözünürlüklü bu sisteme çok daha uygun fiyatlarlar geçebilirler. Daha önce kamera sistemi olmayanlar ise, eski sistem CCTV fiyatlarıyla neredeyse aynı ücreti ödeyerek sistemi satın alabilirler. 4 Kameralı HD 1080p çözünürlükte kayıt yapabilen sistemin maliyeti ortalama 250 Dolardan başlamaktadır. Fiyatı TL vermek istiyoruz fakat kur farkındaki dalgalanmadan dolayı fiyatlar günlük olarak değişmektedir. Fakat verdiğimiz tüm teklifler Türk Lirası cinsinden olup teklif geçerlilik süremiz 30 gündür. Teklif aldıktan sonraki kur fiyatındaki değişimler siz değerli müşterilerimizi etkilememektedir.  Bu fiyatlara; kameralar, kayıt cihazı, hard disk, besleme trafosu, kablo ve tesisatı ile montaj işçiliği dahildir.

AHD Kamera Sistemleri, uzaktan cep telefonu ve bilgisayardan da HD Kalitede yayın yapabilmektedir. Uzaktan geçmişi izleme imkanınızın yanı sıra, aynı ağda bulunan lokal kullanıcılarda ekstra bir kablo tesisatına gerek duymadan tüm bilgisayar ve cep telefonlarından izleyebilir. Yüzlerce referans ve yüzde yüz müşteri memnuniyetinin yanı sıra, kurulum ve montajını yaptığımız tüm ürünlerin bire bir değişimini yaparak müşterilerimizi asla yarı yolda bırakmıyor, uzun garanti süreleri bekletmiyoruz.

 

 

IP Kamera yoksa AHD Kamera mı Seçmeliyim?

IP Kamera Sistemleri İzmir sizlerden en çok gelen sorulardan biri yukarıda yazdığım gibi kamera seçimi hakkında ip mi analog mu? Bu sorunun cevabı herkese göre her duruma göre değişir.


AHD Kamera SistemleriAHD Kamera Sistemleri ve IP Kamera Sistemleri için Seçim Yardımı


Öncelikle sorunun cevabını değiştiren faktörler şu şekildedir :

1-      Kameranın kullanılacağı alan ve bütçe çok önemlidir.

Örneğin küçük bir işletmeniz var ve sadece müşteri gelmiş, kim gelmiş, ne almış, kör noktalarda kötü niyetli davranıp cebine bir şey atmış mı? Gibi sadece küçük amaçlar için ve küçük alanlarda kullanılacaksa AHD kamera seçilebilir. Çünkü bu isteklerinizin hepsine çok net ve sorunsuz şekilde cevap verir. Ama müşteri geldi, elin bir poşet var ve poşet üzerinde yazan yazıyı da okumak istediniz ya da kameraya uzak noktada rafta bulunan çikolatalardan bir tane mi iki tane mi aldı gibi küçük ayrıntıları seçmek isterseniz kesinlikle ip kamera tercih etmelisiniz.

 

2-      Bütçenize göre size en faydalı olan kamera değişecektir.

IP Kamera Sistemi mi yoksa AHD Kamera Sistemi mi sorusu, şuna benzer, araba alacağım param var, Renault mu? Yoksa Mercedes mi? Burada herkes Mercedes der öyle değil mi?

Kamera sistemlerinde de herkesin bildiği üzere en iyisi IP Kamera sistemleridir. Fakat işin diğer boyutu Mercedes örneğinde olduğu gibi fiyatı da çok önemli. IP kameralar AHD kameralara göre yarı yarıya maliyeti fazla çıkmaktadır. Görüntü ve kalite güzel, işlevsellik çok iyi fakat fiyat diğerine göre biraz daha yüksek, yaklaşık iki katı kadar fazla bütçe ayırmanız gerekiyor.

 

3-      Güvenlik kamerasından beklentiniz nedir? Kasanıza giren paranın kaç tl mi olduğunu kayıt altına almak istiyorsunuz? Paranın üzerindeki seri numarasını mı okumak istiyorsunuz? Yoksa sadece parayı kimin verdini görüp diğer ayrıntılar önemli değil mi diyorsunuz?

Küçük nesne ve küçük ayrıntılar görmek isterseniz kesinlikle IP Kamera Sistemlerini tercih etmelisiniz. IP kamera ile en küçük ayrıntıları dahi çok net şekilde görebilirsiniz. Tabi bu söylediklerim markalı ürünler için geçerlidir. Noname yani markasız üzerine etiket basılan ürünler için asla geçerli değildir.

 

4-      Kamera kayıt sistemi olan DVR ya da NVR cihazını koyacağımız yer ile kameranın konulacağı yerin arasında ne kadar mesafe var?

Burası çok önemli, öncelikle IP kamera sistemi ile ahd kamera sisteminin alt yapıları yani kablolama sistemleri birbirinden çok farklıdır. AHD kamera sistemlerinde her kamera için kayıt cihazına tek kablo çekilmesi gerekmektedir. Çünkü AHD kameralar analog mantığı ile çalışır, tek kablo tek sinyal, fakat IP kameralar tek kameradan onlarca görüntü iletebilir. IP kamera teknolojisinde çünkü görüntü sinyali değil karşı tarafa data gönderilir. Bir nevi ağınıza bilgisayar bağlamak gibi düşünün, bir modeminiz var ve 50 metre ileride 12 tane bilgisayarınızın olduğu bir ofis var. Modemi çıkışından tek bir kablo çekip elli metre ilerideki ofise uzattınız ve ucuna bir 16 portlu Switch koydunuz, buradaki 12 bilgisayarınızda tek kablo üzerinden modeminize bağlanmış ve internete çıkmış oldu değil mi?

 

İşte IP kamera da aynı bu şekilde çalışmaktadır. AHD kameraların aksine her kameranın bir IP Numarası yani kimliği vardır, bir ara yüzü vardır ve bu sayede istediği cihaza programlanabilir ve datasını paylaşabilir.

Şimdi aynı senaryoyu AHD Kamera sistemi için düşünelim?

50metre ilerideki ofise 12 tane kamera takacağız, nasıl takarız? 12 kamera içinde tek başına ayrı şekilde 12 kablo çekmeliyiz ve Kamera Kayıt Cihazı DVR Sistemine giriş yapmalıyız.

Bu senaryo da siz olsanız IP Kamera Sistemi mi? Yoksa AHD kamera Sistemi mi? Tercih ederdiniz… Cevap basit.

 

Kablosuz Kamera Sistemleri

 

Kablosuz kamera sistemi için AHD mi IP mi? Örneğin 3 dönüm araziniz var ve aşağıda 300 metre uzaklıktaki noktaya kamera eklemek istiyorsunuz. AHD kamera sistemi ile IP kamera sistemi arasında kararsız kaldınız, bu da en çok sorulan sorulardan biridir. Eğer AHD kamera yaparsanız toprak altından 300 metre kablo çekmek zorunda kalırsınız ve ileride yanına bir kamera daha eklemek isterseniz aynı işlemi tekrar yapmak zorunda kalırsınız.

 

IP kamera yaparsanız peki? O zaman da orada enerji olması yeterli olacaktır. Çünkü IP Kameralar IP tabanlı tüm cihazlar ile uyum içinde çalışırlar. Kablosuz noktadan noktaya aktarıcılar sayesinde 300 metre değil 3bin metre uzaklıktaki kamerayı bile kablo ile aynı hızda sorunsuz şekilde sisteminize bağlayabilirsiniz. Bunu bilgisayarlarda menzil uzatmak için kullanılan Access Point cihazları ile yapmanız mümkündür. Bu cihazların kaliteli olanları en az 5 km en çok 20km menzile sahiptirler. Burada önemli olan nokta cihazların kuş bakışı birbirlerini görmesidir. Açık arazi de asla sorun yaşamazsınız.

 

Sonra bir süre geçtikten sonra aynı yere bir tane daha kamera eklemek isterseniz, AHD Kamera Sistemindeki gibi aynı işlemleri tekrarlamanıza hiç gerek yok. Access Point cihazımıza 8 Portlu bir Switch takıp aynı noktaya 8 kamera daha ilave edebilirsiniz. Sadece Switch ile bu işlemi yapmak mümkündür.

 

İyisi mi siz bu kadar ayrıntı araştırmak ve kendinizi zorlamayın, işi uzmanına bırakın. Doruk Elektronik olarak siz isteyin biz projelendirip siz değerli müşterilimize sunalım.  Projelendirme için hiçbir ücret ödemiyorsunuz. Ücretsiz keşif hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz. Üstelik hiçbir peşinat ödemeden tüm kredi kartlarına vade farksız taksit imkânı da sunuyoruz. Ticaretle uğraşıyor iseniz de çeklerinizi 90 güne kadar kabul ediyoruz. Birlikte çalışmak dileğimizle… 

 

 

Blog

Solar Güneş Enerji Sistemli Güvenlik Kamera Sistemleri
Solar güneş enerji sistemli güvenlik kamera sistemleri güneş enerjisi kullanılarak çalışan güve...
Plaka Okumak İçin Güvenlik Kamera Sistemleri
Güvenlik kamera sistemleri, bir bölgenin güvenliğini sağlamak amacıyla kullanılan kamera cihazlarıdı...
Yat Tekne Güvenlik Kamera Sistemleri Ve Takip İzleme
Yat tekne güvenlik kamera sistemleri ve takip izleme, yat ve teknelerde kullanılmak üzere özel olara...
Network Alt Yapısı Ve Kabinet Çözümleri
Network alt yapısı ve kabinet çözümleri bir ağda kullanılan donanım ve yazılım öğelerinin tasar...
Mavili Konvansiyonel Yangın Algılama ve Alarm Sistemleri
Mavili konvansiyonel yangın algılama ve alarm sistemleri bir yangın tespit sistemidir. Bu siste...
Mavigard Yangın Paneli
Mavigard yangın paneli Mavigard Paneli, bir yangın tespit ve alarm sistemidir. Bu tip sistemler...
Zayıf Akım Proje Firmaları
Zayıf akım proje firmaları elektrik ve elektronik sistemlerinin tasarım, kurulum ve bakımıyla i...
Masa Saat Tipi Ve Dedektör Görünümlü Gizli Güvenlik Kamera Sistemi
Masa saat tipi ve dedektör görünümlü gizli güvenlik kamera sistemi bir gizli güvenlik kamera si...
Karavan Güvenlik Kamera Ve Takip İzleme Sistemleri
Karavan güvenlik kamera ve takip izleme sistemleri genellikle GPS ve mobil iletişim t...
Kamyon Tır Kamerası Ve Takip Sistemleri
Kamyon tır kamerası ve takip sistemleri çeşitli kamyondaki etkinlikleri gözlemleyebilmek ve kay...
Kablosuz Ağ Network İnternet Sistemleri
Kablosuz ağ network internet sistemleri, internete bağlanmak için kablolara ihtiyaç duyulmayan siste...
İtfaiye Araçları Güvenlik Kamera Sistemleri
İtfaiye araçları güvenlik kamera sistemleri araç içinde ve dışında bulunan kamera sistemleridir...
Ip Koruma Sınıfı Nedir Standartları Nelerdir?
Ip koruma sınıfı nedir standartları nelerdir? IP koruma sınıfı, bir elektrik makinesinin veya e...
HiLook Ürünleri Üreticisi Hikvision
Hikvision, Çin merkezli bir üretici ve çözüm sağlayıcı olan güvenlik kamera sistemleri, güvenlik sis...
Hilook Serisi Güvenlik Kamerası ve Kayıt Cihazları
Hilook serisi güvenlik kamerası ve kayıt cihazları hikvision tarafından geliştirilen güvenlik k...
Hikvision Güvenlik Kamera Sistemleri ve Gelişen Kamera Teknoloji
Hikvision güvenlik kamera sistemleri ve gelişen kamera teknoloji takip (gözetim) çözümleri alan...
Hikvision Grubu Güvenlik Kamera Sistemleri
Hikvision, güvenlik kamera sistemleri alanında lider olan bir şirket. Ürünleri, evlerden b...
Hikvision Dunlop Haikon Güvenlik Kamera Sistemleri
Hikvision Dunlop Haikon Güvenlik Kamera Sistemleri, evlerin ve işyerlerinin güvenliğini artırmak içi...
Hikvision Colorvu Serisi Gece Gündüz Full Renkli Güvenlik Kamera Sistemleri, Güvenlik Kamera Sistemleri, Kamera Sistemleri
Hikvision colorvu serisi gece gündüz full renkli güvenlik kamera sistemleri düşük ışık koşullar...
Güneş Enerji Sistemleri ile Güvenlik Kamera Sistemleri
Güneş enerji sistemleri, güneşten elde edilen enerjiyi kullanarak elektrik üreten sistemlerdir. Güne...
Gizli Güvenlik Kamerası Ve Ses Kayıt Sistemleri
Gizli güvenlik kamerası ve ses kayıt sistemleri bir yerde gizlenmiş bir şekilde yerleştirilmiş ...